W Szczyrku ruszyła Montrail Liga 2011 - BiegiGorskie.pl

W Szczyrku ruszyła Montrail Liga 2011

Montrail Liga Biegów Górskich rozpoczęta!

W tym roku wyjątkowo wcześnie… Rozpoczęliśmy 13 lutego w Szczyrku biegiem Rockommended Winter Run.

Bieg do schroniska Pod Klimczokiem nie był zbyt długi bo na dystansie 5,7 km, ale też wcale nie łatwy, gdyż przewyższenie stanowiło około 9% (+515 metrów), a trasa cały czas pięła się w górę aż do schroniska. Na całej trasie prawie nie było wypłaszczeń przez co była naprawdę selektywna. Do tego dochodziły miejscowe oblodzenia, które dodatkowo utrudniały bieg. 

Na starcie zawodów, w mroźny (-6 stopni) acz pogodny niedzielny poranek stanęło blisko 130 śmiałków, w tym sporo zawodników z czołówki Montrail Ligi 2010.
Wśród mężczyzn do faworytów przed startem zaliczano następujących zawodników:
Macieja Bierczaka (RMD Montrail Team Porąbka)– objawienie zeszłorocznego sezonu, Mistrza Polski Juniorów, 7 juniora na świecie, 2 w Montrail Lidze


Foto: Maciej Bierczak na trasie

Kornela Rakusa (KS Kandahar Kisielów) – najlepszego zawodnika Ligi 2010 w kategorii masters


Foto: Kornel Rakus i Jarek Gniewek

Piotra Konia (RMD Montrail Team Fałków) –wicemistrza Polski na Długim Dystansie, 3 w Montrail Lidze 2010
Piotra Łupieżowca (MKS Centrum Dzięgielów) – 9 w Montrail Lidze 2010,
Tomka Klisza (The North Face) – najlepszego Polskiego biegacza po schodach


Foto: Piotr Łupieżowiec i Tomasz Klisz

Dominika Jarco (BLKS Żywiec) – drugiego juniora Montrail Ligi 2010,
Jana Michałowskiego (RMD Montrail Team Kraków) – 7 w Montrail Lidze 2010,


Foto: Janek Michałowski i Rafał Zieliński

Damiana Zawieruchę (RMD Montrail Team / MOSiR Jastrzębie)– najlepszego w stawce maratończyka (drugi z Polaków w Poznań Maratonie 2009 i w Cracovia Maratonie 2010, zwycięzcę Maratonu w Luksemburgu i Ostrawie). Do tej pory największym sukcesem Damiana w górach było 7 miejsce w biegu finałowym Montrail Ligi 2010 – na Kasprowy Wierch i 3 miejsce w biegu na Czantorię Wielką. Wyniki te dość mocno rozczarowały Damiana ale nie zniechęciły. Wręcz przeciwnie – Damian zapowiedział że w roku 2011 skupi się na biegach górskich i powalczy o medal…

Wśród kobiet były dwie faworytki do zwycięstwa:
Anna Celińska (Byledobiec Anin / Bielsko Biała)– wicemistrzyni Polski na Długim Dystansie, zwyciężczyni Maratonu Gór Stołowych, druga w Montrail Lidze 2010,


Foto: Anna Celińska

oraz
Dominika Wiśniewska (RMD Montrail Team Zabrze) – potrójna brązowa medalistka w biegach górskich 2010 (na krótkim dystansie, w s. alpejskim i anglosaskim) , Mistrzyni Polski w Biegach Po Schodach, piąta zawodniczka Ligi 2010.


Foto: Dominika Wiśniewska

Jednak w kontekście lekkiej acz dokuczliwej kontuzji Dominiki, która dezorganizuje jej trening już od blisko 2 miesięcy faworytka pozostawała jedna – Anna Celińska z Byledobiec Anin / Bielsko Białą.

Start potwierdził faworytów. W początkowej fazie biegu oprócz wymienianych w gronie faworytów: Bierczaka, Konia, Zawieruchy, Dominika Jarco w czołowej grupie znalazł się jeszcze powracający do wysokiej formy Jarek Gniewek, Kamil Jezierski, Paweł Krawczyk, Rafał Ulik i Rafał Krzemień.

Jednak dość nieoczekiwanie mniej więcej w połowie trasy na prowadzenie wysunął się, biegnący początkowo spokojnie na miejscu poza pierwszą piątką Damian Zawierucha i uzyskał sporą przewagę, którą systematycznie powiększał.

Damian wygrał bezapelacyjnie ze sporą blisko pół minutową przewagą i potwierdził tym samym swoje aspiracje do walki o najwyższe laury.

Na drugim miejscu znalazł się Kornel Rakus, którego tak wysokie miejsce może być także małą niespodzianką. Jednak Kornel mimo wejścia w zeszłym roku do kategorii Masters z roku na rok jest coraz mocniejszy i może jeszcze nie raz pomieszać szyki młodszym kolegom. Trzecie miejsce przypadło Piotrowi Koniowi, który tłumaczył swą „niską” lokatę tym iż znajduje się akurat w trakcie bardzo mocnego treningu i brakuje mu nieco świeżości.


Foto: Trzej najlepsi: Zawierucha, Rakus, Koń

Czwarte miejsce zajął Kamil Jezierski a piąte Jarosław Gniewek.
Sporą niespodzianką było dopiero 10 miejsce Macieja Bierczaka. Ale należy pamiętać o tym, iż Maciej w zeszłym sezonie też pomału się rozkręcał a w końcówce był nie do pokonania.

Wśród kobiet nie było niespodzianki – pewnie zwyciężyła Anna Celińska z duża, blisko trzy minutową przewagą nad Dominiką Wiśniewską i Haliną Gałuszką.


Foto: Prezes Alpin Sportu Maciej Kałwak i trzy najlepsze Panie: Celińska, Wiśniewska, Gałuszka

Zakończenie zawodów odbyło się w Hotelu Orle Gniazdo, gdzie można było zjeść gorącą grochówkę, napić się herbaty i darmowej kawy od Idee Kaffe oraz w oczekiwaniu na dekorację pooglądać filmy o tematyce górskiej. Mając trochę szczęścia można było spotkać gości specjalnych festiwalu, w tym Martynę Wojciechowską wracającą z górskiej wędrówki po Beskidach.

Po dekoracji najlepszych w kategoriach wiekowych i open odbyło się losowanie dużej ilości nagród rzeczowych ufundowanych przez organizatora biegu firmę Alpin Sport.

Zawody należy uznać za bardzo udany początek sezonu… Podziękowania dla Macieja Kałwaka i jego ekipy, dla beskidzkiej grupy GOPR, wolontariuszy i wszystkich zaangażowanych w festiwal i bieg.

Myślę że prawie każdy wyjeżdżał ze Szczyrku zadowolony.

Do zobaczenia na wiosnę

Relacja: Dominik Ząbczyński
Zdjęcia: Aneta Ząbczyńska

-> Więcej zdjęć Anety <-

-> Galeria Ireny Szpak <-

Napisane przez

Krzysztof Szwed

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*