Frekwencyjny sukces Garmin Ultra Race - BiegiGorskie.pl

Frekwencyjny sukces Garmin Ultra Race

Za nami pierwsza edycja Garmin Ultra Race Trójmiasto. Zawody odbyły się w minioną sobotę (8 grudnia). Ponad 1200 zawodników wzięło udział w rywalizacji na czterech dystansach: 85 km, 52 km, 27 km, 11 km oraz w biegach dzieci. Wszystkie trasy przebiegały przez Trójmiejski Park Krajobrazowy.

Garmin Ultra Race to popularne zawody biegowe, które do tej pory miały miejsce w Górach Stołowych. W tym roku po ta popularna impreza po raz pierwszy zawitała na Pomorze. Strat i meta zlokalizowane były w Gdańsku Oliwie, a wszystkie trasy poprowadzone były szlakami i ścieżkami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Trójmiejska edycja to bieg kwalifikacyjny do Ultra Trail du Mont Blanc, jednego z najtrudniejszych ultramaratonów górskich w Europie oraz zawody punktowane w rankingu ITRA. Wszyscy zawodnicy, którzy w limicie czasowym ukończyli dystans 85 km otrzymali 4 punkty kwalifikacyjne, 52 km zamienione zostały na 3 punkty, a przebiegnięcie 27 km dało 1 punkt.

Jako pierwsi, punktualnie o 04:00 nad ranem, wystartowali zawodnicy z najdłuższego dystansu (85 km). Od samego początku na prowadzenie wysunęła się czwórka zawodników: Damian Lemański, Przemysław Basa, Robert Rozej, Michał Mazurek – ostatnia dwójka utrzymała prowadzenie aż do mety. W drugiej połowie trasy zawodników dogoniła fenomenalna Małgorzata Pazda-Pozorska (Night Runners Słupsk). Pierwszy na mecie zameldował się Michał Mazurek (Faber Team) z czasem 08:44:57. Jako druga linię mety przekroczyła Pazda-Pozorska ze stratą niespełna dziesięć minut do Mazurka! Jej czas to 08:54:27! Drugim mężczyzną na mecie, a zarazem trzecim zawodnikiem był Robert Rozej (Oroloko Team) z czasem 09:13:32. Trzecie miejsce na męskim podium przypadło Mateuszowi Nochowiczowi (Trigar.pl, czas: 09:17:10). Drugą kobietą na mecie była Anna Malinowska (10:14:34), a trzecie miejsce zajęła Joanna Kujawska-Frejlich (10:26:34).

„Biegło mi się bardzo dobrze, mimo że na początku padało i było błoto, przez co trasa była trochę nieprzewidywalna. Jak wyszło słońce, to od razu ożyłam i zaczęłam wyprzedzać chłopaków. Wśród kobiet prowadziłam od samego początku i stwierdziłam, że spróbuję być open z panami. Dobrze mi się biegło, trasa bardzo fajna i bardzo dobrze oznaczona. Mam tendencję do gubienia się, a tutaj nie miałam z tym problemu”. – powiedziała Małgorzata Pazda-Pozorska.

Jako drudzy na trasę wybiegli zawodnicy, którzy wybrali dystans 52 km. Od samego początku w grupie prowadzącej był Robert Faron (Salco Garmin Team), który z czasem 04:06:10 jako pierwszy przekroczył linię mety. Tuż za nim ze stratą zaledwie czternastu sekund, na metę wbiegł Litwin Evaldas Nauseda (czas: 04:06:24). Trzecie miejsce zajął Adam Baranowski z Gdańska, którego czas wyniósł 04:30:17. Najszybszą kobietą okazała się Edyta Lewandowska z Elitesports Nessi Team. Jej czas to 04:33:12. Druga na mecie z czasem 04:54:45 była Aleksandra Baranowska-Trzasko (El Contragolpe). Trzecie miejsce na podium przypadło Annie Kesler (Walnieta Z Kopyta Stare Lubiejewo, 05:18:18).

„Bieg zacząłem bardzo spokojnie. Był on dla mnie wielką niewiadomą, ponieważ nigdy nad morzem nie startowałem. Pochodzę z gór i biegam biegi górskie, także nie wiedziałam co mnie tu czeka. Jestem w okresie roztrenowania i na początku biegłem na piątej, czwartej pozycji. Spokojnie przesuwałem się do przodu i mniej więcej w połowie trasy zacząłem prowadzić. Narzuciłem dość silne tempo, kontrolowałem bieg i myślałem, że wszystko będzie w porządku. Jednak 5-6 kilometrów przed metą pobłądziłem sobie i wyprzedził mnie zawodnik z Litwy. Wracając miałem około dwóch minut straty i musiałem się sprężyć, żeby to odrobić. Po dobiegnięciu do niego zauważyłem, że jest bardzo zmęczony. Ja miałem szybsze tempo i przyspieszyłem”. – powiedział Robert Faron, zwycięzca GUR 52.

Zdecydowanie najliczniejszą grupą zawodników byli biegacze, którzy wybrali dystans GUR 27. Na linii startu stanęło 454 zawodników. Najszybszym zawodnikiem na tym dystansie był Miłosz Szcześniewski z Salco Garmin Team. Na metę wbiegł z czasem 01:59:59. Drugim zawodnikiem, który zameldował się na mecie był Maciej Kwarta (Batalion Dowodzenia MW). Jego czas to 02:03:05. Trzecie miejsce przypadło Danielowi Nowakowi (Rozbiegany Goleniów Czuby z Goleniowa, czas: 02:03:17). Najszybszą biegaczką była Paulina Wywłoka, również z Garmin Salco Team. Jej czas na mecie to 02:14:58. Drugie miejsce na podium, z czasem 02:20:58, zajęła Ola Peisert (Metalcorp Team), a trzecie miejsce przypadło Iwonie Szabłowskiej (Pruszcz Biega, czas 02:25:59).

Jako ostatni na trasę wyruszyli zawodnicy z dystansu 11 km. Najszybsi mężczyźni to Kacper Piech (ASICS FrontRunner Poland, czas: 00:43:42), Mateusz Lipiński (Muay Running Team Aml Słupsk, czas: 00:44:20) oraz Konrad Taber (Active Prosperia/STO-nogi Milanówek, czas: 00:44:56). Najszybsze kobiety to: Katarzyna Dordzik (czas: 00:55:55), Ewelina Suchomska (Labosport Team, czas: 00:57:23) oraz Julia Westrych (czas: 00:58:24).

Imprezą towarzyszącą były biegi dzieci i młodzieży Garmin Ultra Kids, w których udział wzięło ponad 60 najmłodszych biegaczy. Do wybory był jeden z trzech dystansów: 200 m, 500 m oraz 1000 m.

-> Wyniki z zawodów <-

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*