Cape Wrath Trail - 400 km po Szkocji - BiegiGorskie.pl

Cape Wrath Trail – 400 km po Szkocji

Cape Wrath Trail, blisko 400 kilometrowy szlak górski (+13000m/-13000m) uważany za najtrudniejszy szlak Wysp Brytyjskich, i jeden z najtrudniejszych szlaków świata. CWT to nieoznakowany, pozbawiony ścieżki szlak, który wiedzie przez szkocki highland, który w tej części należy do najbardziej odludnych miejsc w Europie.

W dniach 12-19 kwietnia 2018 roku, Przemysław Szapar dokonał najszybszego w historii przejścia (7 dni 9 godz). Dokonał tego w stylu SOLO, biegnąc z całym sprzętem i wyżywieniem, które w początkowej fazie ważyło 15kg.

Wyczyn został zweryfikowany i uznany, budząc niemałe poruszenie na szkockich i brytyjskich forach.

Przemek opisując przejście napisał: “Cape Wrath Trail, to najtrudniejsza rzecz jakiej w życiu dokonałem, tak w kontekście wyczynu sportowego jak i próby charakteru.

Skrajnie ciężkie podłoże, strome pozbawione ścieżki podejścia, zaśnieżone przełęcze, karkołomne zbiegi, setki przepraw przez górskie potoki, oraz brak ścieżki i oznaczeń. Dopiero tam zrozumiałem, jak na co dzień nie doceniamy fenomenu jakim jest SZLAK.

Widoczną ścieżkę i znaki, traktujemy jako rzecz normalną, tym czasem na Cape Warth Trail tradycyjnie postrzeganego szlaku po prostu nie ma. Byłem zaskoczony tym, że brak atrybutów cywilizacji, w połączeniu z odludnością tej krainy, dynamiką szkockiej pogody i dzikością highlandu, stanowiło mentalnie aż takie wyzwanie.”

http://fastestknowntime.com/node/4031

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*