Jakie wykonywać ćwiczenia na kolana, aby powstrzymać bóle kolan? - BiegiGorskie.pl

Jakie wykonywać ćwiczenia na kolana, aby powstrzymać bóle kolan?

Ból kolana to powszechny problem, który występuje blisko u 25% osób dorosłych. W zależności od stopnia nasilenia może powodować dyskomfort podczas chodzenia, a nawet ograniczyć czynność stawu i zdolność poruszania się. Przekłada się to na pogorszenie jakości życia, dlatego warto zacząć wykonywać ćwiczenia na bolące kolana, które wyeliminują uporczywe dolegliwości i poprawią ruchomość stawów. Sprawdź, jakie ćwiczenia na wzmocnienie kolan warto robić.

Rehabilitacja kolan – ćwiczenia. Jakie są zalecenia?

Budowa stawu kolanowego jest dość skomplikowana, przez co jego struktury często ulegają uszkodzeniom, co powoduje ból i inne przykre dolegliwości. Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia problemów związanych z kolanami jest fizjoterapia.

Warto jednak podkreślić, że ćwiczenia na ból kolan są w stanie pomóc jedynie wtedy, gdy zostaną właściwie dobrane. Dlatego najrozsądniej będzie udać się najpierw do lekarza, który znajdzie przyczynę, a następnie do fizjoterapeuty, który zaleci, jakie ćwiczenia warto robić, by zmniejszyć ból w kolanach.

Ćwiczenia na chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego

W sporej części przypadków za ból kolana przy chodzeniu i zginaniu odpowiedzialna jest choroba zwyrodnieniowa. Na zwyrodnienie stawów kolanowych zalecane jest połączenie treningu aerobowego z siłowym. Ćwiczenia można wykonywać w domu, jednak plan treningowy powinien zostać dobrany przez fizjoterapeutę. Wystarczy zatem jedna wizyta u specjalisty, który poinstruuje, jakie ćwiczenia robić i jakich zasad przestrzegać podczas ich wykonywania1.

Ćwiczenia na zespół bólowy rzepkowo-udowy

Jedną z metod leczenia zespołu bólowego rzepkowo-udowego są ćwiczenia na kolana, które wzmacniają siłę mięśnia czworogłowego uda i mięśni biodra. Zalecane jest też rozciąganie mięśnia czworogłowego, zginaczy w stawie biodrowym, ścięgien podkolanowych oraz pasma biodrowo-piszczelowego. Aby zmniejszyć ból i uzyskać poprawę czynnościową, ćwiczenia powinno się wykonywać minimum 3 razy w tygodniu przez 6–8 tygodni1.

Ćwiczenia na ból kolan spowodowany przez zmiany w obrębie łąkotek, ścięgien i więzadeł

Ćwiczenia na kolana zmniejszą ból i przywrócą czynność stawu. Aktywna rehabilitacja przy zmianach w obrębie łąkotek, ścięgien i więzadeł jest równie skuteczna, jak artroskopia. Duże korzyści przynoszą przede wszystkim ćwiczenia ekscentryczne. Jest to rodzaj pracy mięśniowej, który polega na oddalaniu przyczepów podczas ciągłego napięcia. Na mięsień podczas skurczu działa siła zewnętrzna rozciągająca jego strukturę1.

Kłujący ból w kolanie – jak z nim walczyć?

Ćwiczenia wzmacniające kolano nie są zalecane przy ostrym bólu. Czasami ból w kolanie jest tak uporczywy, że trudno jest go wytrzymać. Wtedy warto sięgnąć po 4flex puregel – lek w postaci bezbarwnego żelu zawierający naproksen. Jest to substancja, która szybko przenika do mazi stawowej i przez długi czas pozostaje w tkankach stawu. Precyzyjnie działa w miejscu, gdzie występuje stan zapalny i ból.

4flex puregel wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i łagodzące obrzęk zapalny. Można go stosować na bóle mięśniowo-stawowe i przy chorobie zwyrodnieniowej stawów. Trzeba jednak pamiętać, że jest to lek, dlatego przed zastosowaniem należy zapoznać się z treścią ulotki albo skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu i zdrowiu2.

O czym trzeba pamiętać, wykonując ćwiczenia na bolące kolano?

Przed rozpoczęciem ćwiczeń należy wykonać krótką rozgrzewkę, która przygotuje organizm na wysiłek fizyczny. Zapewni to bezpieczeństwo i do minimum ograniczy ryzyko wystąpienia kontuzji. Na koniec ćwiczeń powinno się natomiast wykonać rozciąganie, które złagodzi sztywność mięśni i spowoduje, że na drugi dzień mięśnie nie będą boleć.

Bibliografia:
1. Brandon Q. Jones, Carlton J. Covey, Marvin H. Sineath Jr., Konsultował lek. Piotr Chomicki Bindas, specjalista ortopedii i traumatologii, Szpital Ortopedicum, Kraków, Nonsurgical management of knee pain in adults. American Family Physician, 2015; 92 (10): 875-883.
2. Witryna: https://4flex.pl/4flex-puregel/ (dostęp: 2021.10.28)

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*