Jaki model butów trekkingowych sprawdzi się idealnie podczas górskich wędrówek? - BiegiGorskie.pl

Jaki model butów trekkingowych sprawdzi się idealnie podczas górskich wędrówek?

Idealnie dopasowane buty górskie to najważniejszy element wyposażenia każdego turysty. Zakup ten należy dokładnie przemyśleć, ponieważ to właśnie od nich zależy nasze bezpieczeństwo podczas zdobywania wysokich pasm górskich. Nie da się ukryć, że buty trekkingowe nie należą do najtańszych części ekwipunku, jednak warto nie szczędzić na ich zakupie ani złotówki. Wzorowo dobrane obuwie z pewnością sprawi, że każda wędrówka będzie przyjemnością, a my unikniemy obtarć i odcisków.

Jak wybrać odpowiedni model?

Nie da się ukryć, że wybór odpowiednich butów trekkingowych musi zostać dokonany według osobistych preferencji przyszłego użytkownika. Istotną kwestią w tym przypadku są warunki, w jakich obuwie ma nam służyć, a także ilość planowanych treningów. Zwracając uwagę na na kilka poniższych czynników, zdecydowanie łatwiej będzie nam podjąć decyzję. Odpowiedz więc sobie na następujące pytania:
• Jaki rodzaj aktywności w górach preferujesz?
• Wybierasz trasy wyczynowe czy łagodne spacery?
• Na piesze wędrówki zabierasz duży plecak czy model podręczny?
• Jesteś osobą aktywną czy prowadzisz siedzący tryb życia, a wyjście w góry to dla Ciebie sport rekreacyjny?
Jeżeli udzielisz na te pytania szczerych odpowiedzi z pewnością bez problemu wybierzesz odpowiedni dla siebie model obuwia.

Niskie buty trekkingowe, czyli model podejściowy

Ten rodzaj butów trekkingowych jest zazwyczaj zdecydowanie lżejszy od wysokich modeli. Nie zakrywa kostki, dzięki czemu podczas marszu mamy większą swobodę ruchów i poruszamy się szybciej. Obuwie podejściowe idealnie sprawdzi się w cieplejsze dni od wiosny do jesieni. Nie da się ukryć, że lżejsze buty to także nieco mniejsze zmęczenie.

Większość modeli podejściowych posiada specjalną membranę tzw. “climbing zone”. Jest to część podeszwy pod palcami charakteryzująca się przyczepną gumą, która pozwala na stawianie bezpiecznych kroków na stopniach skalnych.

Bezpieczeństwo na wysokim poziomie – buty trekkingowe za kostkę

Modele z wysoką cholewką stabilizują stawy skokowe, dlatego to obuwie idealnie sprawdzi się nie tylko podczas kilkudniowych wypraw, lecz także podczas kilkugodzinnych wycieczek ze sporym obciążeniem. Nie da się ukryć, że po wyczerpującej wędrówce nie trudno o jeden fałszywy krok i skręcenie kostki. Wybór butów trekkingowych za kostkę z pewnością ustrzeże nas przed kontaktem z błotem, śniegiem czy wilgocią.

Wbrew pozorom wysokie obuwie sprawdzi się także podczas letnich wędrówek dzięki specjalnej konstrukcji cholewki, która zapewni wysoką oddychalność.

Trekkingowe obuwie specjalistyczne

Całoroczne buty ekspedycyjne są najczęściej wykonane z solidnych i odpornych materiałów. Jeżeli naszą pasją jest trekking zimowy lub trudne górskie trasy będziemy zadowoleni z zakupu powyższego modelu. Pamiętać należy jednak, że profesjonalne buty do trekkingu nie należą do najtańszych. Taka inwestycja to jednak konieczność, jeśli planujemy pokonać trudniejsze, górskie trasy.

Odpowiednia pora na zakup butów trekkingowych

Nasze stopy w ciągu dnia puchną. Ma na to wpływ siedzący tryb życia, panująca temperatura, obuwie czy ogólne zmęczenie. Idealną porą na zakup obuwia trekkingowego jest popołudnie, a nawet w miarę możliwości wieczór. Wtedy, gdy nasza stopa jest większa. Podobnie również będzie w przypadku górskich wycieczek, dlatego nie zaleca się kupowania butów np. rano, ponieważ wybrany przez nas model okaże się w przyszłości ciasny.

Tylko i wyłącznie od osobistych preferencji zależy, który model – niski czy wysoki będzie idealnie spełniał nasze oczekiwania. Nie da się ukryć, że podczas zakupu butów trekkingowych najważniejszy jest odpowiedni rozmiar. Źle dopasowany model naraża nas na obtarte pięty, stłuczone palce i niebezpieczeństwo podczas wędrówek. Warto wybrać to obuwie, dzięki któremu każdy wykonany przez nas ruch będzie pewny, a my poczujemy się bezpiecznie i komfortowo. Jeżeli spełnimy powyższe warunki, wszystkie wędrówki staną się czystą przyjemnością.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*