Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich

W czwartek punktualnie o godzinie 17:30 rozpocznie się ceremonia otwarcia VII Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich w Lądku-Zdroju. Siedem tras długości od 10 do 240 kilometrów, trzy dni zmagań, trzy tysiące uczestników, spotkania ze znanymi sportowcami, koncert, Expo z udziałem 60 wystawców i tysiące kibiców, to wszystko czeka na nas podczas najbliższego weekendu.

Sportowa rywalizacja rozpocznie się 30 minut po ceremonii otwarcia kiedy to na trasę wyruszą uczestnicy dwóch najdłuższych dystansów: Super Trail (130 km) oraz Biegu 7 Szczytów liczącego 240 km!

Ambasadorką tegorocznego Salomon Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich będzie Beata Sadowska, polska dziennikarka, prezenterka telewizyjna i radiowa.

W tym roku frekwencja festiwalu przerosła najśmielsze oczekiwania. Łącznie z biegami dla dzieci w zmaganiach przewidywany jest udział ponad 3 000 osób, a co najmniej drugie tyle spodziewanych jest kibiców. Jeśli tylko pogoda dopisze i wszyscy zapisani stawią się na starcie, DFGB kolejny raz odnotowuje spory wzrost frekwencji, co w przypadku dużych imprez i dużej konkurencji w środowisku organizatorów biegów górskich jest sporym osiągnięciem. Największym powodzeniem cieszą się dystanse Złotego Półmaratonu i Maratonu gdzie pobiegnie odpowiednio ponad 700 i 450 osób.

Rosnąca frekwencja zawodów to pewnie jeden z głównych powodów dla których do Lądka – Zdroju ciągną również wystawcy. Po raz kolejny w historii imprezy organizatorzy zmuszeni byli odmówić udziału firmom czy instytucjom, które zgłosiły się zbyt późno. Na Expo pojawią się przedstawiciele firm outdoorowych, suplemantacyjnych, nie zabraknie szerokiej oferty gastronomicznej. Szczególnie zachęcamy do odwiedzin stoiska Salomona i Sklepu Biegacza, który przygotował dla uczestników i kibiców wiele niespodzianek i promocji. Poza tym na profilu fb Sklepu Biegacza trwa zabawa polegająca na wytypowaniu czasy zwycięzcy Biegu 7 Szczytów (240 km).

Niezwykle ciekawie zapowiadają się spotkania z festiwalowymi gośćmi. Tegoroczna lista gości będzie naprawdę imponująca: W sobotnie popołudnie spotkania rozpoczną się od prezentacji promującej działalność Polskiej Misji Medycznej na świecie. Odbędzie się rozmowa z Ewą Piekarską – Prezesem Stowarzyszenia PMM. Następnie na scenie pojawi się znakomity polski lekkatleta – Marek Plawgo. Po Marku odbędzie się spotkanie z zawodnikami Salomon Suunto Team: Natalią Tomasiak i Piotrem Hercogiem, a godzinę po nich lądecka publiczność będzie miała okazję posłuchać dwóch świetnych polskich himalaistów: Krzysztofa Wielickiego i Piotra Pustelnika. Ostatnim gościem, który wystąpi na Muszli Koncertowej będzie Naval Polska, ultramratończyk, były żołnierz jednostki specjalnej GROM. Blok spotkań będzie prowadził redaktor naczelny Runner’s World Polska – Marek Dudziński.

Tegoroczną Ambasadorką Salomon DFBG została Beata Sadowska – dziennikarka, prezenterka telewizyjna i radiowa. Beata będzie honorowym starterem dystansów Złotego Półmaratonu oraz Złotego Maratonu. Zapraszamy również na spotkanie z Beatą Sadowską, które odbędzie się w piątek 19 lipca w strefie Expo na stoisku Salomona o godzinie 16 00. Sobota zakończy się koncertem zespołu Sanp Call. Rozpoczęcie koncertu nastąpi o godzinie 21.

Niedziela to czas dedykowany dla dzieciaków, które będą startowały w zawodach „My First Trail” w Parku Zdrojowym. Przewodnim tematem niedzieli jest jednak pomoc dla Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach. Tradycją jest, że w niedzielne przedpołudnie uczestnicy DFBG w ramach 10-kilometrowego Trojak Trail, biegają dla Piszkowic. Co to oznacza? Trojak Trail to bieg charytatywny z którego całkowity dochód przeznaczony jest dla Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach.
Podopiecznymi zakładu są dzieci niepełnosprawne z głębokim i umiarkowanym upośledzeniem intelektualnym i fizycznym. W placówce przebywa obecnie 48 dzieci, większość z nich jest stale leżąca, bez kontaktu z otoczeniem i wymagająca całodobowej opieki. Ta piękna tradycja pomocy dzieciakom z Piszkowic zrodziła się we współpracy z Panią Henryką Szczepanowską, która jest bezgranicznie poświęcona pracy z podopiecznymi placówki, a głównym punktem dnia, obok wspomnianego biegu jest „Licytacja dla Piszkowic”

Bieg Trojak Trail, oprócz charakteru charytatywnego, ma również trochę tego górskiego i jest przeznaczony dla każdego amatora. W tym biegu nie czas jest najważniejszy, a pomoc potrzebującym dzieciom, dlatego limit trasy wynosi aż 3 godziny. Zapisy w biurze zawodów trwają do ostatniej chwili – start biegu o godzinie 10:00.

Po biegu, w niedzielę, o godz. 13:00, odbędzie się „Licytacja dla Piszkowic”, na którą zapraszamy. Kwotę, uzyskaną podczas licytacji, uzupełni dochód z biegu Trojak Trail i w całości zostanie przekazana dzieciom z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach.

Na tegorocznej licytacji zbieramy pieniądze na specjalistyczny wózek wielofunkcyjny dla 11-letniego Adasia podopiecznego ZLO w Piszkowicach.
Adaś ma 11 lat, w Zakładzie Leczniczo-Opiekuńczym jest od urodzenia. Adaś nie ma niestety nóg. Lata rehabilitacji, walki o jego zdrowie, pokonanie licznych choroby dzięki rehabilitantom Ani i Dominikowi, opiece logopedycznej Joasi, lekarzom, pielęgniarkom i nauczycielom spowodowały, że Adaś wyrósł na super fajnego, pogodnego chłopaka. Bardzo chcemy kupić dla Adasia wózek inwalidzki, specjalnie dla niego „szyty na miarę” i przystosowany do jego możliwości fizycznych, by łatwiej mógł się poruszać. Koszt tego wózka to około 25 tys.zł. Licytacja to szansa, by Adaś dostał nowe możliwości ruchowe, by jego życie było choć trochę łatwiejsze, a jego stary wózek z którego „wyrósł” odszedł na zasłużony wypoczynek.

W ubiegłym roku, wspólnymi siłami, udało Nam się zebrać 21 713,64 zł. A jak będzie w tym?

Na tegorocznej licytacji znajdą się między innymi:

– koszulka z autografem polskiej kolarki torowej i szosowej, trzykrotnej torowej mistrzyni świata Katarzyny Pawłowskiej
– zestaw książek z autografem i piórem od Olgi Tokarczuk
– książka z dedykacją, pocztówka z K2 oraz zdjęcie ze szczytu od członków Narodowej Wyprawy K2 i Polskiego Związku Alpinizmu
– zestaw biegacza z dedykacją od Piotra Hercoga

W strefie EXPO szukajcie również specjalnego stoiska z „licytacją stolikową” ubrań i sprzętu sportowego podarowanego na tę okazję przez biegaczy, m.in. przez samego Dyrektora Zawodów – Piotra Hercoga.
Ostatnim akcentem Festiwalu będzie dekoracja, która rozpocznie się o godzinie 14. Warto zaznaczyć, że dekorowanych będzie niespełna 300 osób – klasyfikacje generalne i wiekowe kobiet i mężczyzn.

Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwa ponad 120 osobowa ekipa wolontariuszy i organizatorów na czele z niezmordowaną Załogą Górską – zgranym zespół wolontariuszy, od lat współorganizujących wiele wydarzeń sportowych i kulturalnych w Kotlinie Kłodzkiej, który swoim zaangażowaniem bardzo mocno buduje klimat i renomę imprezy.

Poniżej kilka najważniejszych informacji o imprezie i poszczególnych trasach.

Termin: 18-21 lipca 2019 r.
Miejsce: Festiwal odbywać się będzie na terenie Ziemi Kłodzkiej. Na całość zawodów będzie się składać z 7 biegów górskich, które będą odbywać się w różnych rejonach Ziemi Kłodzkiej. Baza zawodów będzie zlokalizowana w Lądku-Zdroju.

Trasy: Bieg 7 Szczytów – 240 km; Super Trail – 130 km; K-B-L – 110 km; Ultra 68; Złoty Maraton – 45 km; Złoty Półmaraton – 21 km; Trojak Trail – 10 km i bieg dla dzieci

Szczegóły dotyczące Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich oraz zapisy znajdują się na stronie: www.dfbg.pl

Serdecznie zapraszamy do Lądka – Zdroju

Zapraszamy również do śledzenia profilu zawodów oraz profilu salomonrunning.pl

Tekst Przemysław Ząbecki
Foto: Łukasz Buszka

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeśli podoba Ci się ten post, być może spodobają Ci się także te