SNS: niedzielny rekord frekwencji - BiegiGorskie.pl

SNS: niedzielny rekord frekwencji

257 osób zameldowało się na mecie, czwartego w tym sezonie biegu, w ramach cyklu SNS. W klasyku po raz trzeci z rzędu wygrał Łukasz Bronowicki z Jeleniej Góry. W łyżwie najmocniejszy był Mariusz Michałek, jedyny zawodnik, który w dzisiejszych zawodach pobiegł poniżej 30 minut.

157 osób, które ukończyły bieg; 187 w klasyku oraz 70 w łyżwie, to rekord tego sezonu. Wysokiej frekwencji sprzyjała m.in. piękna, słoneczna pogoda. Co prawda temperatura szybko rosła, ale generalnie przez większość biegu warunki były szybkie. Choć już pod koniec, gdy na metę dobiegali ostatni zawodnicy, śnieg był coraz wolniejszy i bardziej miękki.

salomon1
image-20307

Patrząc na listę startową zmagań stylem klasycznym, od początku można było wytypować faworytów. Łukasz Bronowicki w sobotę rywalizował na dystansie 17 km, ale nie przeszkodziło mu to wygrać w niedzielę. Biegacz z Jeleniej Góry dał z siebie wszystko, a zaraz po wbiegnięciu na metę padł na śnieg i długo odpoczywał po szybkim biegu. Był jednak bardzo zadowolony, bo drugiego na mecie Bogusława Gracza (zwycięzca m.in. ostatniego Biegu Gwarków) wyprzedził o 21 sekund.

salomon6
image-20308

Stawkę na podium uzupełnił Piotr Michałek z Jaworzynki, który jednak przegrał z Bronowickim aż o minutę i 36 sekund.
Wśród kobiet w klasyku najlepsza była Paulina Szopińska. Druga – 37 sekund za Szopińską – była Iwona Iwaniec, była biathlonistka, przedstawicielka 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Trzecia była Ewa Szmel, która ze swoją koleżanką z teamu – Pauliną Szopińską – przegrała o 45 sekund.

salomon5
image-20309

W ramach dzisiejszego SNS-a odbyły się także Otwarte Mistrzostwa Sił Powietrznych w narciarstwie biegowym. Oprócz sił powietrznych, startowali przedstawiciele wojsk lądowych, marynarki wojennej oraz szkolnictwa wojskowego. W tym roku wojskowi rywalizowali wyłącznie w stylu klasycznym.

salomon8
image-20310

Tu rywalizację mężczyzn wygrał Michał Kobielusz z Istebnej, reprezentujący 11. Lubuską Dywizję Kawalerii Pancernej. To największy zwycięzca trzydniowej rywalizacji wojskowych. Kobielusz w środę był najlepszy w sprintach, w piątek, wraz z kolegami w sztafecie, a dziś w biegu dystansowym. Całe podium zajęli przedstawiciele woj. lubuskiego, ale tym razem nie wszyscy z 11. LDKPanc. Drugi był Rafał Walicki z Lubniewic, reprezentujący wojska lądowe, ale już trzeci – Wojciech Kaczmarek ze Skwierzyny, reprezentant 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej z Sochaczewa.

salomon2
image-20311

Wśród pań, jak już wspomnieliśmy, najlepsza okazała się Iwaniec, która w wojskowych sprintach była druga, a w sztafecie nie startowała. Drugie miejsce zajęła jej koleżanka z 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie – Katarzyna Leja. Była reprezentantka Polski w biathlonie, która wygrała mundurowe sprinty i sztafetę. Trzecie miejsce zajęła Brygida Dębicka z Kościeliska.

salomon3
image-20312

Przejdźmy teraz do rywalizacji łyżwą. Wśród mężczyzn równych sobie nie miał wracający do dużego ścigania Mariusz Michałek z Istebnej. Dziś nie dał szans rywalom, wyprzedzając drugiego na mecie Daniela Iwanowskiego z Białegostoku aż o minutę i 45 sekund. Trzeci na podium był sobotni jubilat – Tomasz Kałużny z Jeleniej Góry, który w sobotę obchodził 35 urodziny.

salomon4
image-20313

To chyba pierwszy przypadek w SNS-ie, kiedy w pierwszej trójce open w łyżwie nie było ani jednego reprezentanta Czech.
Wśród pań po raz trzeci z rzędu wygrała Joanna Badacz, dyrektor ds. sportowych Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie. Druga była Alena Jindriskova z Czech, a trzecia Anna Gałek z Lubawki.

salomon7
image-20314

Do końca cyklu SNS w tym sezonie został już tylko bieg finałowy, który odbędzie się w niedzielę 8 marca.
Przypominamy, że aby na koniec sezonu znaleźć się w klasyfikacji generalnej, należy zaliczyć 4 z 5 tegorocznych startów.