Relacja z alpejskich Mistrzostw Polski - BiegiGorskie.pl

Relacja z alpejskich Mistrzostw Polski

Mistrzostwa Polski w Biegu Alpejskim odbyły się podczas 24. Górskiego Biegu Śnieżnickiego. Tylko juniorki rywalizowały na krótszej trasie liczącej 4,0 km długości + 495 m. Pozostałe kategorie wiekowe na trasie 9,5 km + 935 m – 35 m.

Wśród seniorek, zgodnie z przewidywaniami zwyciężyła Anna Celińska. Początkowo próbowała jej dotrzymać kroku Dominika Stelmach, ale Ania jest w tym roku w Polsce nie do pokonania. Na trzecim miejscu dobiegła do mety Danuta Woszczek, a na czwartym wieczna rekonwalescentka, przed kolejną operacją – Danuta Piskorowska. O piąte miejsce walczyły specjalistki od długiego dystansu – Martyna Kantor i Anna Kącka. Ostatecznie o 28 sekund szybsza okazała się ta pierwsza.

3
image-26615

W kategorii seniorów faworytem był Kamil Jastrzębski, który od 2012 roku nie schodzi z podium mistrzostw Polski. Wygrał i tym razem, ale zwycięstwo nie przyszło mu łatwo.

Jastrzębski, za nim Bodurka
image-26616

Cały czas dotrzymywał mu kroku Krzysztof Bodurka, który dopiero w tym roku zaczął specjalizować się w biegach górskich. 12 sekund za Kamilem na mecie Górskiego Biegu Śnieżnickiego to naprawdę doskonały wynik. Trzecie miejsce zajął rewelacyjny Konrad Dziedzic, który jako junior młodszy zapowiadał się na doskonałego górala, ale potem długo czekał na taki dzień jak ten.

Konrad Dziedzic
image-26617

Wyprzedził nawet czwartego na mecie znanego Czecha Pavla Brydla. Na piątym miejscu (4. w Mistrzostwach Polski) dobiegł do mety Robert Sadowski, który chciałby pójść w ślady Bodurki, na 6. – Emanuel Wojtacha, na 7. Dariusz Marek, a na 8. Piotr Koń.

Przed szczytem Śnieżnika
image-26618

Tym razem nie było podziału na juniorki i juniorki młodsze. Rywalizacja przebiegała w kategorii juniorek 16-19 lat. Po raz pierwszy w mistrzostwach Polski w biegach górskich zwyciężyła narciarka biegowa – Justyna Wandzel. Drugie miejsce zajęła Magdalena Pierzchałą, która 2 lata temu zdobyła brązowy medal w mistrzostwach Polski młodziczek, a trzecie – również narciarka biegowa – Magdalena Kobielusz.

116 Kubica, 040 Jilek
image-26619

Juniorzy i juniorzy młodsi rywalizowali wspólnie, ale walka toczyła się także o trzy miejsca w reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata, które odbędą się 11 września w miejscowości Sapareva  Banya w Bułgarii.

O czołowe miejsca walczyło 4 zawodników. Jeszcze na 200 metrów przed Schroniskiem na Śnieżniku, czyli na 1700 metrów przed metą prowadził Adrian Wojtacha. Wtedy na prowadzenie wyszedł narciarz Mateusz Haratyk. Wyglądało na to, że nikt nie odbierze mu zwycięstwa, ale z czwartego miejsca zaatakował Krzysztof Jilek i to on okazał się najlepszy. Za nim dobiegł do mety zwycięzca kategorii juniorów młodszych – Marcin Kubica, następnie Mateusz Haratyk, a Adrian Wojtacha zapłacił za swoje prowadzenie dobiegając na czwartym miejscu, co dało mu brązowy medal w kategorii juniorów, ale tylko miejsce rezerwowego w reprezentacji.

Jastrzębski i Bodurka
image-26620

Następnego dnia o medale Mistrzostw Polski rywalizowali młodzicy i młodziczki. Trasa 2,4 km + 198 m – 198 m przewyższenia.

W kategorii młodziczek po zaciętej walce zwyciężyła Anna Szpoton. Drugie miejsce zajęła Urszula Filip, a trzecie Julia Wdówka. Także wśród młodzików walka trwała niemal do końca. Złoty medal zdobył Dominik Kijowski, srebrny – Mateusz Świesiulski, a brązowy – Aleksander Mokrowiecki.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężył Sport Team Opoczno, przed Klubem Biegacza Krościenko Wyżne i Ludowym Klubem Biegacza Rudnik.

1
image-26621

Młodziczki, 2,4 km + 198 m -198 m:
1. Anna Szpoton (Sport Team Opoczno) – 14:27; 2. Urszula Filip (MKS Halicz Ustrzyki Dolne) – 14:52; 3. Julia Wdówka (Sport Team Opoczno) – 15:30

Młodzicy, 2,4 km + 198 m -198 m:
1. Dominik Kijowski (KB Krościenko Wyżne) – 12:10; 2. Mateusz Świesiulski (ULKS Bystrzyca Kłodzka) – 12:22; 3. Aleksander Mokrowiecki (Sport Team Opoczno) – 12:58

Juniorzy młodsi, 9,5 km + 935 m – 55 m:
1. Marcin Kubica (KS Sprint Bielsko-Biała) – 54:00; 2. Michał Wieczorek (LKS Koluszki) – 56:42; 3. Bartłomiej Świątek (Opoczno Sport Team) – 1:00:50

Juniorki, 9,5 km + 935 m – 55 m:
1. Justyna Wandzel (LKS Klimczok Bystra/SMS Szczyrk) – 29:10; 2. Magdalena Pierzchała (LKS Koluszki) – 29:32; 3. Magdalena Kobielusz (MKS Istebna/SMS Szczyrk) – 30:32

Juniorzy, 9,5 km + 935 m – 55 m:
1. Krzysztof Jilek (ULKS Bystrzyca Kłodzka) – 53:21; 2. Mateusz Haratyk (NKS Trójwieś Beskidzka/SMS Szczyrk) – 54:32; 3. Adrian Wojtacha (IKS Olkusz) – 54:49

Seniorki, 9,5 km + 935 m – 55 m:
1. Anna Celińska (Byle Dobiec Anin) – 57:21; 2. Dominika Stelmach (RK Athletics) – 59:44; 3. Danuta Woszczek (UKS Olimp Kozienice) – 1:02:02

Seniorzy, 9,5 km + 935 m – 55 m:
1. Kamil Jastrzębski (SKB Kraśnik) – 48:53; 2. Kzrszystof Bodurka (KS Cracovia 1906) – 49:06; 3. Konrad Dziedzic (KB Krościenko Wyżne) – 61:58