Mistrzowie Ultra Skyrunningu - BiegiGorskie.pl

Mistrzowie Ultra Skyrunningu

Przy upalnej pogodzie i niezwykłej ilości kibiców odbyły się w Bieszczadach fascynujące II Mistrzostwa Polski UltraSkyrunning.

Na starcie stanęło wielu znakomitych zawodników pretendujących do walki o podium w tych prestiżowych i niezwykle wymagających zawodach.

Wśród mężczyzn faworytów widziano m.in w osobach:

Roberta Farona, Bartosza Gorczycy, Dominika Grządziela, Piotra Gutta, Marka Swobody, Henryka Sobczaka czy Pawła Dybka (który ostatecznie nie wystartował z powodu miejmy nadzieję niezbyt groźnej kontuzji).

Natomiast wśród kobiet na starcie znalazły się tak świetne zawodniczki jak: Magdalena Łączak…

Ewa Majer, Anna Kącka…

Iwona Kik, Iwona Turosz…

Sylwia Bondara Justyna Mamala czy Maria Domiszewska.

Szybko okazało się że typowani na faworytów zawodnicy faktycznie są znakomicie przygotowani i nie zawiodą oczekiwań.

Foto: Michał Złotowski

Na 9 km biegu doszło jednak do niespodziewanej sytuacji w której jeden z czołowych zawodników pomylił wydawało by się dobrze oznaczoną trasę a za nim pobiegło kilku zawodników z miejsc 2-8. W wyniku zamieszania większość zawodników wróciła się po około 500 metrach na właściwą trasę (tracąc zapewne około 5-6 minut) a dwóch (Robert Faron i Dominik Grządziel) pobiegło trasą równoległą (łatwiejszą) łączącą się po jakimś czasie z trasą biegu minimalnie, nieświadomie skracając i ułatwiając sobie nieco bieg. Jak później się okazało zdarzenie to miało potem kluczowe znaczenie dla męskiej czołówki.

Na półmetku na prowadzeniu był Bartosz Gorczyca…

ponad 2 minuty wyprzedzając Roberta Farona…

i o 4 Piotra Gutta …

… i Dominika Grządziela.

Wśród kobiet prowadziła biegnąc niezwykle lekko Magdalena Łączak….

z przewagą 1,5 minuty nad Ewą Majer …

… i aż 18 minut nad Anną Kącką…

Na miejscu 4 biegła Iwona Turosz…

 

Prowadzący Bartosz Gorczyca, będący dziś w znakomitej dyspozycji od 35 km cały czas powiększał swoją przewagę nad konkurencją i na 44 kilometrze miał już 10 minut przewagi nad biegnącymi na 2-3 pozycji Robertem Faronem i Dominikiem Grządzielem oraz 14 minut nad Piotrem Guttem.

Równie dobrze spisywała się Magdalena Łączak która na 9 km przed metą miała 7 minut przewagi nad Ewą Majer i aż 41 nad Anną Kącką…

Foto: Michał Złotowski

Wg założeń organizatorów wydawało się że trasę dzisiejszych zawodów można pokonać w czasie poniżej 5 godzin jednak szybko zweryfikowano te założenia wydłużając limity o całą godzinę – trasa okazała się jeszcze trudniejsza …

Foto: Michał Złotowski

Znakomicie biegnący od początku Bartosz Gorczyca potrzebował na jej pokonanie aż 5 godzin i 22 minuty…

Zapewne spory wpływ na to miała upalna pogoda i temperatura momentami przekraczająca 30 stopni…

Na kolejnych miejsca na mecie zameldowali się Robert Faron, Dominik Grządziel i Piotr Gutt.

Kolejnym zawodnikiem była … Magdalena Łączak ! Wywalczając w fenomenalnym stylu tytuł Mistrzowski.

Warto podkreślić że Magda dobiegła do mety w tak dobrej kondycji że chyba nikt nie byłby w stanie uwierzyć że właśnie ukończyła 53 kilometrowy morderczy bieg!

Na miejscu 2 (jako 6 open) już dużo bardziej zmęczona, dobiegła Ewa Majer a na 7 znakomity 50-latek z Wałbrzycha – 5-cio krotny zwycięzca Sudeckiej Setki Marek Swoboda!

Trzecią spośród Pań okazała się Anna Kącka.

W wyniku złożonego protestu grupy pościgowej, po wnikliwym przeanalizowaniu całej sytuacji związanej ze zgubieniem trasy i braku powrotu do punktu zejścia przez Roberta Farona i Dominika Grządziela zapadła decyzja ukarania tych zawodników karą czasową 15 minut.

Ta trudna decyzja organizatora spowodowała przesunięcie się na 2 pozycję Piotra Gutta a spadek z 2 na trzecią Roberta Farona i z trzeciej na czwartą Dominika Grządziela.

Należy mocno podkreślić bardzo dobre – wręcz wzorcowe – zachowanie wszystkich stron tej przykrej sytuacji zwłaszcza Dominika Grządziela dla którego zmiana ta była najbardziej bolesna bo przesuwała go tuż za podium.

Panowie byliście Wielcy!

-> pełne wyniki <-

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*