Nowe ścieżki biegowe w Bieszczadach! - BiegiGorskie.pl

Nowe ścieżki biegowe w Bieszczadach!

Pasjonaci biegania po górach będą mogli cieszyć się ponad stu czterdziestoma kilometrami tras biegowych. Ścieżki zostaną wyznakowane przez Fundację Bieg Rzeźnika w ramach projektu “Bieszczadzkie Trasy Biegowe na pograniczu polsko-słowackim” i poprowadzą śladami najpopularniejszych bieszczadzkich biegów: Biegu Rzeźnika, Rzeźniczka, Maratonu Bieszczadzkiego oraz Dychy na Jeleni Skok.

4 marca 2021 w Rzeszowie Fundacja Bieg Rzeźnika podpisała umowę ze Stowarzyszeniem Euroregion Karpacki Polska na realizację projektu “Bieszczadzkie Trasy Biegowe na pograniczu polsko-słowackim”, którego głównym założeniem jest wykonanie w oparciu o istniejące szlaki turystyczne tras biegowych rozpoznawanych w kraju i zagranicą. Szlaki te sprzyjać będą rozwojowi aktywnej turystyki w Bieszczadach.

Projekt zakłada wytyczenie i oznaczenie około 141 km ścieżek biegowych łączących istniejące szlaki, ścieżki i dukty leśne w gminie Cisna oraz na szlaku granicznym na odcinku od Balnicy do Rabiej Skały.

“Poprowadzenie ścieżek trasami najpopularniejszych bieszczadzkich biegów: Biegu Rzeźnika, Rzeźniczka, Dychy na Jeleni Skok oraz Ultramaratonu Bieszczadzkiego spowoduje, że biegacze będą się na nich przygotowywać do udziału w imprezach biegowych, przyjeżdżać na obozy sportowe, podejmować własne wyzwania pokonania tych tras” – mówi Mirosław Bieniecki, Prezes Fundacji Bieg Rzeźnika.

Celem projektu jest zwiększenie poziomu wykorzystania przyrodniczego i kulturowego potencjału pogranicza polsko-słowackiego, popularyzacja wybranych szlaków a równocześnie wyciągnięcie biegaczy turystów na szlaki, które w sporej części leżą poza najbardziej uczęszczanymi i popularnymi destynacjami.

Główne rezultaty projektu to stworzenie Bieszczadzkich Tras Biegowych wraz z elementami małej architektury turystycznej oraz działania promujące dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze pogranicza (między innymi konferencje, transgraniczne spotkania lokalnych liderów).

Projekt realizowany będzie wspólnie ze słowackim Partnerem: Obec Ulič .
Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*