M.Łączak wygrywa Transgrancanarie - BiegiGorskie.pl

M.Łączak wygrywa Transgrancanarie

Świetnie wieści dotarły do nas z Wysp Kanaryjskich, gdzie bohaterami festiwalu Transgrancanaria zostali między innymi Polacy.

Głównie za sprawą Magdaleny Łączak.

Ta nasza znakomita ultramaratonka górska w niesamowitym stylu zwyciężyła na najbardziej prestiżowym dystansie festiwalu – Trans GC długości 125 km, prowadząc nieprzerwanie od startu do mety.

Bardzo dobre 9 miejsce na tym samym dystansie zajął wśród mężczyzn Paweł Dybek. Zawodniczka Salomon Suunto Team jest pierwszą zawodniczką z Polski, która wygrała zawody cyklu UTWT.

Ultra Trail World Tour to cykl długodystansowych biegów górskich organizowanych na całym świecie.

W jego skład wchodzą najbardziej prestiżowe biegi odbywające się na 5 kontynentach między innymi w Chinach, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Argentynie, Marocco czy Patagonii.

Większość z nich to biegi stanowiące prawdziwe wyzwania.

Spore przewyższenia i trasy powyżej 100 km powodują, że ukończenie tych biegów jest marzeniem wielu biegaczy górskich.

Festiwal Transgrancanaria był w tym roku rekordowy pod względem frekwencji. Prawie 4000 tysiące startujących z 30 krajów w tym, aż 142 Polaków.

Transgrancanaria na przestrzeni ostatnich lat kilkakrotnie zmieniała swoją formułę. Zmieniały się długości tras, miejsca startu, dodawane były nowe dystanse.

Dzisiaj festiwal daje możliwość wyboru 6 tras z których najkrótsza ma 17 km, a najdłuższa, wprowadzona zaledwie rok temu mierzy 269 km.

Najbardziej prestiżowa jest jednak trasa Trans GC 125 km.

To właśnie ten dystans cieszył się największą frekwencją, także wśród Polaków i dlatego tak bardzo cieszy zwycięstwo Magdy.

Magda, chociaż była jedną z faworytek biegu, przed startem studziła oczekiwania i optymizm.

Większość przygotowań do sezonu spędziła u siebie w Mielcu, tylko weekendami pozwalając sobie na wypady w Beskidy.

Jeśli dodamy różnice temperatur jakie panują w Polsce i na Gran Canarii (30 stopni) to rzeczywiście można było mieć obawy czy w dniu startu wszystko będzie po myśli zawodniczki.

Lista startowa była mocno obsadzona, na starcie pojawiła się między innymi Szwajcarka Andrea Huser – zwyciężczyni cyklu UTWT z 2017 roku oraz Caroline Chaverot, aktualna liderka ITRA Performance Index.

Bieg od samego początku przebiegał pod dyktando Magdy.

Wszystko zaczęło się w piątek o północy polskie czasu, kiedy to zaraz po starcie Magda objęła prowadzenie i nie oddała go już do samej mety, stale powiększając przewagę nad grupą pościgową, w której biegły między innymi Chaverot, Huser i Mityaewa.

Kiedy mniej więcej w połowie trasy zeszła Chaverot, świetnie dysponowanej Magdzie mogły zagrozić już tylko Huser u Mityaewa.

Na około 30-35 km do mety, stało się jasne, że Magda w takiej dyspozycji jest nie do pokonania i tylko jakieś nieszczęście może jej przeszkodzić w wygranej.

Wszystko skończyło się jednak pomyślnie i po 15 godzinach i 18 minutach  Magda pojawiła się na mecie.

Przed kobietami finiszowali najlepsi Panowie w tym Paweł Dybek, który ukończył zawody na 9 miejscu, wygrywając przy tym klasyfikację M40.

Wyniki mężczyzn:

1. PAU CAPELL GIL – 12h:42
2. AURÉLIEN COLLET – 12h:46
3. CRISTOFER CLEMENTE MORA – 13h:22

9.    Paweł Dybek – 14h:37

Wyniki kobiet:

1. Magdalena Łączak – 15h:18
2. Andrea Huser – 15h:58
3. Ekaterina Mityaewa – 16h:12

Foto – materiały własne
Przemysław Ząbecki

Napisane przez

Dominik Ząbczyński