Jak przygotować się do biegu przełajowego? - BiegiGorskie.pl

Jak przygotować się do biegu przełajowego?

Ze względu na specyficzny rodzaj podłoża, biegi przełajowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Ważne jest, aby przestrzegać podstawowych zasad dotyczących treningu i wyposażenia.

Przygotowując się do biegów przełajowych należy uwzględnić wszystkie niezbędne elementy klasycznego treningu biegowego. Konieczne jest, aby sesje treningowe były długie i umożliwiały ćwiczenie wytrzymałości. Należy także zwrócić uwagę na cechy o charakterze jakościowym, uwzględniając w swoim tygodniowym programie ćwiczeń trening interwałowy.

kalenji_trail_1
image-26074

Długie sesje treningowe

Naucz się wytrwałości! To priorytet dla wszystkich osób, które zamierzają uprawiać biegi przełajowe na dowolnym poziomie. Trening przynosi większe korzyści, jeżeli jest prowadzony w warunkach terenowych. Odpowiednia koordynacja ruchowa, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych to elementy, które można opanować jedynie z dala od asfaltu i terenów zbyt dobrze znanych.

Niemniej jednak, najważniejszym celem długich sesji treningowych jest podnoszenie wytrzymałości. Nie należy próbować biegać zbyt szybko lub często zmieniać rytm. Wystarczy biec w stałym rytmie tak, aby być w stanie równocześnie prowadzić rozmowę.

kalenji_trail_2
image-26075

W przypadku biegów przełajowych szczególnie ważny jest całkowity czas wysiłku. Często jest to wysiłek przekraczający trzy godziny. Trzeba więc przyzwyczaić organizm do powolnego sięgania po rezerwy energetyczne. Częste i inteligentne odżywianie jest ważne, aby uniknąć nagłego odczucia głodu lub odwodnienia. Dobry biegacz przełajowy to przede wszystkim osoba, która nie naraża swojego zdrowia.

Trening interwałowy

Stanowi połączenie treningu maratończyków i osób biegających po asfalcie. Celem sesji treningowych jest zwiększenie maksymalnej prędkości aerobowej (VMA), czyli prędkości, przy której zużycie tlenu jest najwyższe.

kalenji_trail_3
image-26076

Podobnie jak w przypadku długich treningów, najlepiej jest biegać w warunkach terenowych. W szczególności najlepsze mogą okazać się tereny pagórkowate. Znajdź wzgórze o wysokości wynoszącej mniej więcej 300 m i trenuj ze zmienną intensywnością – większy wysiłek podczas biegu pod górę i mniejszy w czasie zbiegania. Cele takiego treningu to: poprawa wydolności pracy układu sercowo-naczyniowego, doskonalenie stylu i technik biegu. Odcinki prowadzące w dół, które w przypadku biegaczy przełajowych są szczególnie ważne, umożliwiają ćwiczenie trajektorii i kontroli prędkości, nawet podczas biegu w zwolnionym rytmie.

Limity wytrzymałościowe

Kolejnym z elementów, nad którym należy systematycznie pracować, są limity wytrzymałościowe. Ich celem jest przyzwyczajenie organizmu co wysiłku o średniej lub dużej intensywności (około 80 do 90% tętna maksymalnego).

kalenji_trail_4
image-26077

Podobnie jak w przypadku ćwiczeń w terenie pagórkowatym, przeprowadź długą rozgrzewkę (10-20 minut), a następnie przejdź do sekwencji w terenie. Urozmaić je okresami wypoczynku w postaci truchtu z intensywnością o 50% mniejszą, niż podczas wysiłku. W przypadku złego samopoczucia zmniejsz wysiłek lub zaprzestań tego rodzaju treningów.

Udanego treningu przełajowego!

baner

 

Napisane przez

Krzysztof Szwed

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*