Jak dobrać odpowiednie buty do biegania w górach? - BiegiGorskie.pl

Jak dobrać odpowiednie buty do biegania w górach?

Jeżeli znudziło się nam bieganie po mieście i chcemy spróbować własnych sił w terenie, pamiętajmy, iż las czy też wiejskie, szutrowe drogi to trochę inne warunki, aniżeli asfalt. Obuwie typu szosowego nie sprawdzi się w czasie tego typu treningu, dlatego najlepiej będzie zainwestować w specjalne buty do biegania mające głębszy bieżnik. Jak dobrać buty biegowe do biegania po górach?

Jakimi cechami powinny się odznaczać buty do biegania w górach?

Zainteresowanie butami do biegania po górach (in. trailowymi) ciągle rośnie razem z coraz bardziej popularnymi biegami ultra (dystans powyżej 42 km), które przeprowadzane są na różnej nawierzchni. Niemniej jednak, wcale nie musimy pokonywać wielu kilometrów, aby móc docenić zalety dobrej jakości butów do biegania w terenie.
Szybkie poruszanie się po górach, związane jest z potrzebą odczuwania, iż każdy ze stawianych przez nas kroków, będzie w pełni bezpieczny i bez względu na teren nie utracimy przyczepności. Żadne buty do biegania, nie dadzą nam oczywiście stuprocentowego zabezpieczenia przed takimi przypadkami, niemniej jednak istnieją na pewno takie, które będą się dobrze trzymać trudniejszych nawierzchni.
Po pierwsze, w przypadku butów do biegania po górach, trzeba zwracać uwagę na to, jak zbudowana jest ich podeszwa – która ma odpowiadać zaplanowanej przez nas trasie, zapewnia szybkie schnięcie i wentylację – zagwarantuje nam komfort noszenia bez względu na panującą na zewnątrz temperaturę, czy wysokość dropu (różnicę między wysokością palców i pięty), co ma wpływ na amortyzację, jak również zabezpieczenie naszych palców na nierównym, kamienistym podłożu.

Jak dobrać buty do biegania?

Dobrej jakości buty do biegania damskie czy też buty do biegania męskie to już połowa sukcesu. Właściwie dobrane zapewnią wygodę podczas truchtu, jak i szybkiego biegu. Nierówne, nierzadko śliskie podłoże po deszczu, sprzyja z całą pewnością kontuzjom. Na śliskiej nawierzchni można łatwo skręcić staw skokowy czy nawet złamać nogę. Zatem obuwie do biegania w terenie, powinno przede wszystkim chronić przed urazami, czyli odznaczać się sporą amortyzacją (bieżnik z twardej gumy, który zapewnia nam amortyzację w dowolnych warunkach). Nie może też być przyczyną otarć i odcisków, dlatego musimy dokładnie dopasować je do stopy. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając buty do biegania?

• dopasowanie do nawierzchni – buty powinniśmy dobierać z uwagi na rodzaj podłoża i predyspozycje. Jeżeli będziemy biegać po górach, wybierzmy obuwie zapewniające doskonałą przyczepność nawet na nierównej nawierzchni,
• jakość – od obuwia biegowego wymagajmy tego co najlepsze. Zwróćmy uwagę na materiał, z którego zostały wykonane podeszwy – istotne, żeby buty były odpowiednio elastyczne, razem z zapiętkiem, który nie może odznaczać się zbyt dużą sztywnością,
• amortyzacja – obuwie przeznaczone do biegania powinno odznaczać się właściwym poziomem amortyzacji, dopasowanej do rodzaju stopy, jak i sposobu rozłożenia przeciążenia podczas biegu. Buty mogą zatem posiadać system odpowiedzialny za tłumienie wstrząsów (zalecany u osób mających normalne podbicie) albo podtrzymujący (dla osób o niskim podbiciu).

Miejmy na uwadze, iż przed dokonaniem zakupu pierwszego obuwia do biegania po górach, najbardziej istotną kwestię stanowić będzie typ nawierzchni. Tereny, po których się poruszamy, mogą być różne. Dlatego warto wybrać obuwie, które będzie dostosowane do leśnego podłoża, grani czy też przełęczy.

Jaki jest koszt zakupu dobrej jakości butów do biegania w górach?

Ceny tego butów biegowych wahają się w zakresie od kilkudziesięciu do nawet tysiąca złotych. Niemniej jednak pamiętajmy o tym, iż o szybkości i naszej wydolności nie zdecyduje obuwie, lecz odpowiednie przygotowanie. Buty to ważny element stroju biegacza, jednakże kupując model za 1000 złotych, nie skrócimy automatycznie czasu na dystansie 10 km o 10 minut.
Cena butów do biegania w terenie, zależna jest od zastosowanych technologii, innowacyjności i marki. Warto będzie inwestować w buty, które produkowane są przez renomowane przedsiębiorstwa mające duże doświadczenie w produkcji tego typu asortymentu. Jest wiele firm, których obuwie biegowe cieszy się dużym poważaniem. Dzięki temu możemy dobrać buty do swoich potrzeb i preferencji.
Z całą pewnością butów do biegania po górach, nie powinniśmy szukać w marketach. Te kosztujące poniżej 150 złotych będą raczej ryzykowną inwestycją, ale różnice między średnią półką a tą najwyższą, nie będą już tak zauważalne. Na początek wcale nie trzeba inwestować w buty do biegania ogromnej kwoty. Spokojnie wystarczą nam modele, których ceny wahają się w granicach 300-400 złotych. Biegacze sięgający po najdroższe modele, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem, przykładają wagę do koloru czy też najnowszego designu, a to nie te cechy decydują o funkcjonalności butów do biegania po górach. Czasami jednak możemy natrafić na promocję i w cenie o połowę niższej kupić buty z najwyższej półki cenowej. Warto zatem być na bieżąco i zwracać uwagę na promocje od najlepszych producentów.

Więcej na https://adrenaline.pl/pol_m_Mezczyzni_Buty_Kategoria_Do-biegania-11785.html

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*