Garmin Forerunner 55 - niedrogi zegarek dla biegaczy - BiegiGorskie.pl

Garmin Forerunner 55 – niedrogi zegarek dla biegaczy

Niedawno firma Garmin uzupełniła asortyment o kompaktowy zegarek dla początkujących biegaczy. Mowa o najnowszej odsłonie serii Forerunner, oznaczonej numerem 55. Czym może pochwalić się najnowszy pulsometr amerykańskiego producenta?

Wygląd i materiały

Choć wygląd nowej wersji Forerunner na pierwszy rzut oka wydaje się nieco ascetyczny, są to jedynie pozory. Producent zrezygnował z dwóch różnych wielkości koperty, która to cecha rozdziela większość modeli Garmin na zegarki męskie i damskie. Zamiast tego mamy unifikację gabarytów koperty – zegarek ma wymiary 42 x 42 x 11,6 mm.

Wyświetlacz o średnicy 1,04’’ jest kolorowy, a rozdzielczość 208 x 208 pixeli zapewnia dobrą czytelność. Podobnie jak w innych zegarkach, także tutaj zastosowano wyświetlacz MIP o rewelacyjnej czytelności. Ekran chroniony jest chemicznie wzmacnianym szkłem. Wyświetlacz pomieści aż 4 różne parametry.

Zachowano wodoodporność urządzenia na poziomie 5 ATM i utrzymano masę na zadowalającym poziomie 37 g, które sprawdzą się nawet na wyjątkowo długiej trasie.

Garmin Forerunner 55 występuje w czterech wersjach kolorystycznych — od stonowanej czerni po pastelowy turkus — więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Bateria wytrzymuje do 2 tygodni w trybie zegarka oraz aż 20 godzin z włączoną nawigacją GPS. Jak na podstawowy model zegarka do sportu to naprawdę dobry wynik.

Wszystko, co niezbędne do biegania

Pomimo niskiej ceny (producent na swojej stronie sugeruje cenę zaledwie 199,99 Euro), nowy Forerunner posiada wiele przydatnych funkcji.

Wbudowana nawigacja obsługuje podstawowe systemy GNSS (GPS, GLONASS, GALILEO). Zegarek został wyposażony w nadgarstkowy czujnik tętna, który monitoruje tętno podczas spoczynku i wysiłku, także pod wodą.

Przygotowując się do startu w zawodach, użytkownik może skorzystać z aplikacji Garmin Coach, która zaprogramuje plan treningowy w oparciu o dotychczasowy poziom intensywności aktywności fizycznej. Zegarek generuje podpowiedzi dotyczące sugerowanych treningów biegowych.

Urządzenie zbiera informacje o pułapie tlenowym biegacza i na tej podstawie wylicza między innymi szacowany czas ukończenia określonego dystansu. Teraz możesz dowiedzieć się, jak szybko ukończysz swój pierwszy półmaraton lub maraton bez konieczności podejmowania intensywnego treningu.

Garmin Forerunner 55 obsługuje podstawowe dyscypliny sportowe, w tym kilka rodzajów biegu. Pozostałe formy aktywności to m.in. joga, pływanie, pilates, siłownia czy trening HIIT, które pomogą uzupełnić biegową formę.

Wbudowany alert rytmu i tętna sygnalizuje przekroczenie założonej strefy częstotliwości kroków lub intensywności biegu. Pulsometr zbiera także dane na temat zapotrzebowania organizmu na regenerację i monitoruje stopień wypoczęcia.

Wśród zaawansowanych funkcji biegowych warto wymienić Pace Pro, który ułatwia planowanie strategii biegu poprzez dopasowywanie czasu i tempa oraz Track Run. To drugie rozwiązanie służy do dokładnego odmierzenia dystansu na bieżni i posłuży przede wszystkim sportowcom trenującym na krótkich i średnich dystansach.

Zadbaj o swoje zdrowie i samopoczucie

Oprócz funkcji sportowych Garmin Forerunner 55 został wyposażony w szereg opcji wspomagających śledzenie stanu zdrowia.

Pulsometr zbiera dane o codziennej aktywności, zliczając wykonane kroki, pokonane piętra i minuty intensywnej pracy. Wbudowany pomiar stresu ułatwia ocenę, czy dzień był bardziej, czy mniej stresujący niż zazwyczaj.

Nadmiar napięcia można rozładować przez sterowane ćwiczenia oddechowe. Funkcja jest uzupełniona o algorytm Body Battery, który śledzi poziom „naładowania” organizmu energią podczas całego dnia oraz kalkulator częstotliwości oddechów.

Zegarek na podstawie zmian parametrów fizjologicznych jest w stanie zmierzyć wiek sprawnościowy. W ten sposób użytkownik może ocenić swoją ogólną sprawność i poziom zdrowia.

Podobnie jak inne urządzenia dla biegaczy marki Garmin, także Forerunner 55 otrzymał dwa moduły adresowane do kobiet – śledzenie cyklu menstruacyjnego oraz monitorowanie przebiegu ciąży. Pulsometr nie tylko rejestruje objawy, ale też wyświetla wskazówki na temat sugerowanego odżywiania i aktywności fizycznej.

Łączność i personalizacja

Nowy Garmin Forerunner dobrze sprawdza się również jako typowy smartwatch Garmin. Protokoły ANT+ i Bluetooth pozwalają na łączność i wymianę informacji z telefonem. Dzięki temu pulsometr na bieżąco informuje o nadchodzących połączeniach, wiadomościach i alertach.

Zegarek został wyposażony w funkcje bezpieczeństwa. W przypadku wykrycia niebezpiecznego zdarzenia na wybrany numer telefonu zostanie automatycznie wysłana wiadomość z aktualnym położeniem biegacza.

Współpraca z serwisem Connect IQ umożliwia personalizację smartwatcha przez wgranie nowych tarcz, widżetów i aplikacji. Do tego dochodzi możliwość sterowania muzyką bezpośrednio za pomocą przycisków.

Czy warto decydować się na zakup modelu Garmin Forerunner 55? To świetny wybór dla początkujących sportowców, którzy usiłują uwolnić swój potencjał, ale nie chcą wydawać kilku tysięcy złotych na najnowsze zegarki z serii Fenix czy drogie modele Forerunner. Producent zdołał połączyć atrakcyjną cenę bogatymi możliwościami. Taka kombinacja z pewnością zostanie doceniona przez miłośników biegania.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*