Dominator 2012 – Zjeżdżaj z Rakiem - BiegiGorskie.pl

Dominator 2012 – Zjeżdżaj z Rakiem

Już 20 października 2012 roku, w Centrum Psychorozwoju Dzieci i Młodzieży w Rzędkowicach koło Zawiercia odbędzie się wyjątkowy Bieg Przełajowy „Dominator 2012 – Zjeżdżaj z Rakiem!” Organizowany przez Fundację „Domin” Jacka Alaby, ma on na celu krzewienie idei aktywizacji dzieci z chorobami nowotworowymi poprzez ich aktywne uczestnictwo w obozach rehabilitacyjno-wspinaczkowych.

image-7116

Bieg organizowany jest na dwóch dystansach: 3 km i 10 km. Biegacze na 3 km startują o godzinie 12:00, na 10 km – godzinę później. Organizatorzy zapewniają profesjonalny pomiar czasu, dyplomy pamiątkowe oraz atrakcje po biegu. Strona biegu dostępna jest pod adresem www.dominator2012.pl.

Opłata startowa wynosi 25 zł. Z opłaty startowej zwolnione są uczestnicy poniżej 18 roku życia.

Dlaczego właściwie wspinaczka skałkowa jako element rehabilitacji?

Pomysł wykorzystania wspinaczki skałkowej jako narzędzia terapii pojawił się w 1983 roku. Bazując na własnych doświadczeniach zdobytych podczas organizowanych obozów oraz na doniesieniach naukowych dotyczących wykorzystywania sportu w rehabilitacji, Fundacja „Domin” stworzyła autorski program naturalnej rehabilitacji poprzez wspinaczkę skałkową. Obecnie wyjazdy wspinaczkowe odbywają się w cyklach zimowych i letnich, jako tygodniowe obozy rehabilitacyjno-wspinaczkowe.

image-7117

Doświadczenia nabyte podczas zrealizowanych obozów dowodzą, że wspinaczka skałkowa:
dostarcza organizmowi podstawowych bodźców stymulujących czynności fizjologiczne, warunkujące uzyskanie sprawności fizycznej, wydolności organizmu i ogólnego dobrego samopoczucia;
wpływa pozytywnie na wszystkie układy organizmu, zarówno narząd ruchu jak i układ krążenia oraz układ oddechowy;
niesie ze sobą radość i odprężenie, rozładowanie stresów i negatywnych emocji;
pozwala obcować ze wspaniałą przyrodą, co wpływa pozytywnie na strefę psychiczną, intelektualną i emocjonalną.

Dlaczego warto aktywizować dzieci z nowotworem poprzez wspinaczkę?

image-7118
Przede wszystkim wspinaczka skałkowa daje najmłodszym nadzieję i chęć do walki. Chcemy im pokazać, że poza szarymi ścianami oddziałów onkologicznych jest świat, który na nie czeka i że warto ten świat poznawać. Nieoceniona jest bowiem rola psychiki w procesie zdrowienia. Zmieniając postawy psychiczne, zarażając dzieci ciekawością i optymizmem, możemy przyczynić się do tego, że lepiej odpowiedzą na leczenie, mniej dokuczliwe staną się objawy uboczne terapii, dzieci poczują się silniejsze. Jesteśmy przekonani, że warto! Dlatego organizujemy ten bieg. Dlatego razem wołamy „Zjeżdżaj z rakiem!”

O Fundacji

Fundacja powstała w 1999 roku, jednak idea jej utworzenia zrodziła się kilkadziesiąt lat wcześniej, kiedy Jacek Alaba razem z przyjacielem, Jarkiem „Dominem” Domińczakiem, próbował pomóc Jarka bratu poradzić sobie z uzależnieniem. Obaj postanowili wtedy, że w przyszłości będą profesjonalnie wspierać młodych ludzi w rozwiązywaniu trudności życiowych oraz przekazywać im swoją miłość do gór i wspinaczki. Jarek w 1980 roku zginął tragicznie w Tatrach. Mimo to Jacek wytrwał w postanowieniu i ustanowił Fundację DOMIN, ku pamięci przyjaciela.

Fundacja wspiera rozwój psychofizyczny dzieci i młodzieży, zwłaszcza tych, które z różnych powodów mają mniejsze szanse. Opierając się na najnowszych metodach pracy pomagamy chorym i niepełnosprawnym dzieciom i ich rodzicom, dzieciom z chorobami nowotworowymi, młodzieży pochodzącej ze środowisk dysfunkcyjnych, a także bezrobotnej lub zagrożonej bezrobociem. Fundacja realizuje swoje działania zgodnie z ideą oddziaływania na trzy sfery: psychologiczną, medyczną i społeczną. W tym celu wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia nauki w dziedzinie medycyny i psychologii, a także nowatorskie formy terapii. Gwarancję powodzenia naszych działań daje również wykwalifikowana kadra pracowników: psychologów, lekarzy, instruktorów i terapeutów.

www.dominator2012.pl

image-7119

Napisane przez

Krzysztof Szwed

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*