Jak powinien wyglądać strój narciarski? - BiegiGorskie.pl

Jak powinien wyglądać strój narciarski?

Każdy narciarz doskonale wie, jak ważny jest dobór odpowiedniego stroju na narty. Warto jest zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas jego kompletowania. Wszystko po to, aby jazda na nartach była bezpieczna i komfortowa.

Odzież termoaktywna

Kompletując strój narciarski uwagę zwrócić należy od odpowiedni dobór odzież termoaktywnej. Jej zadaniem jest odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Dzięki niej jazda na nartach jest dużo bardziej komfortowa. Dobrze dobrana odzież termoaktywna pozwala na skuteczne utrzymanie właściwej i stałej temperatury. Wszystko dzięki temu, że odzież termoaktywna dzięki odpowiedniej wentylacji z jednej strony sprawia, że skóra cały czas pozostaje sucha, a z drugiej strony ciało nie traci temperatury.

Ważne jest ciepło

Zimą na stokach narciarskich temperatury spadają poniżej zera. Ważne jest zatem, aby każdy narciarz zadbał o to, aby było mu ciepło. Poza odzieżą termoaktywną konieczne jest także ubranie golfa czy bluzy. Wszystko oczywiście zależy od panującej temperatury. W chłodne dni dobrym rozwiązaniem może być ciepły polar. W zimniejsze cieńsza bluza.

Kurtka i membrana

Przy kompletowaniu stroju narciarskiego niezwykle ważne są kurtki narciarskie męskie lub oczywiście damskie. Zadaniem kurtki jest ochrona przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi, taki jak śnieg czy deszcz. Pamiętać jednak należy, aby kurtka skutecznie odprowadzała wilgoć. Wybierając kurtki narciarskie męskie szczególną uwagę zwrócić należy na membranę. Ta powinna być przede wszystkim wodoodporna. Poza tym powinna właściwie przepuszczać powietrze. Innymi słowy, kurtka powinna oddychać. Bardzo ważne jest także, aby o kurtkę narciarską po jej zakupie właściwie dbać. Przede wszystkim wiedzieć należy, że membrany, które posiadają kurtki narciarskie męskie są bardzo wrażliwe na różnego rodzaju środki chemiczne. W związku z tym kurtkę narciarską lepiej jest oddać do prania w specjalistycznej pralni. Jeśli jednak chce się prać ją samemu, wówczas zwrócić należy uwagę na stosowane środki piorące.

Na co zwrócić uwagę wybierając kurtkę narciarską?

Kurtki narciarskie męskie posiadają kilka praktycznych rozwiązań. W pierwszej kolejności wspomnieć można o zapinanym fartuchu poślizgowym. Dzięki niemu śnieg nie przedostaje się do wnętrza kurtki, np. choćby podczas ewentualnego upadku na śnieg. Praktycznym rozwiązaniem są także zapinane kieszenie. Dzięki nim można schować kilka przydatnych i podręcznych przedmiotów. Kurtki narciarskie posiadają także wywietrzniki. To bardzo przydatne rozwiązanie w nieco cieplejsze dni. Warto także wspomnieć o kieszeni na skipass, która przydatna będzie zwłaszcza w tych ośrodkach narciarskich, w których działają czytniki zbliżeniowe. Każda kurtka narciarska powinna posiadać także kaptur. Może być od odpinany lub składany. To skuteczna ochrona przed deszczem, śniegiem, a także silniejszym wiatrem. Wybierając kurtkę narciarską warto jest zatem zadbać o to, aby posiadała ona takie praktyczne rozwiązania. To sprawia, iż jazda na nartach z pewnością będzie dużo bardziej komfortowa. Ważne jest także, aby kurtkę, jak i pozostałe elementy stroju narciarskiego kupować w renomowanych sklepach np. Sportofino, dzięki temu można mieć pewność, że strój narciarski będzie wysokiej jakości.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*