Bieganie po górach dla początkujących - BiegiGorskie.pl

Bieganie po górach dla początkujących

Bieganie zyskało już sporą grupę wielbicieli w całym kraju. Sport ten doskonale wpływa na kondycję całego ciała. W trakcie treningów można zrelaksować umysł, podziwiać otoczenie, a przede wszystkim zadbać o szczupłą sylwetkę. Dla osób lubiących wyzwania bieganie po asfalcie może stać się po prostu nudne. A może urozmaicić swój trening biegiem po górach?

Dla mieszkańców miast

Oczywiście tereny górskie zamieszkiwane są jedynie przez część polskiej populacji. Dla osób mieszkających w mieście jest dobra wiadomość – treningi o górskim charakterze można wykonywać wszędzie. Bardzo dobrą opcją, zwłaszcza dla osób początkujących, są trasy, w których występują podbiegi o różnej długości. Zaleca się, aby początkowa trasa wiodąca pod górkę miała od 100 metrów do 1 kilometra. W każdym mieście bez problemu można wytyczyć dystans zawierający taki właśnie element.

Jedną z istotnych cech do wzięcia udziału w biegu górskim jest wytrzymałość. Stąd też warto tak zmodyfikować swoje treningi, aby biegi były nie tylko długie i wolniejsze, lecz także zróżnicowane pod względem trudności.

Dieta biegacza górskiego

Chcąc sprawdzić swoje siły na górskiej trasie, trzeba zadbać o zdrowe odżywianie. Codzienny jadłospis biegacza nie powinien zawierać potraw ciężkostrawnych, nie należy także spożywać obfitych posiłków. Logiczne jest, że im mniejszy ciężar ciała, tym łatwiej i sprawniej jest pokonywać górskie ścieżki. Należy zadbać więc o regularne spożywanie zbilansowanych posiłków – w sumie powinno to być 5 potraw dziennie.

Na kilka godzin przed biegiem należy przyjmować posiłki o wysokim indeksie glikemicznym. Należą do nich ryż oraz kasza. Pół godziny przed startem zaleca się spożywanie wyłącznie posiłków w formie płynnej, również o wysokim ładunku energetycznym (np. koktajl bananowy).

W trakcie biegu trzeba wspomagać się żelami energetycznymi (średnio co 40 minut) oraz wodą (spożywaną małymi łykami co 10 minut, by nie dopuścić do uczucia pragnienia). Posiłki potreningowe powinny być bogate w węglowodany i białka, lecz najlepiej skonsultować je z dietetykiem.

Odzież i sprzęt do biegów górskich

Specyficzny charakter tego sportu wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy zadbać o dobrej jakości odzież do biegania, obuwie i sprzęt. Pogoda w górach bywa przewrotna, dlatego nie obędzie się bez lekkiej kamizelki biegowej, która zmieści dedykowaną kurtkę przeciwdeszczową o niewielkiej wadze. Kompletując odzież warto pamiętać o termoaktywnych właściwościach koszulek oraz spodni, które przylegają do ciała i nie krępują ruchów. Jednym z ważniejszych elementów jest odpowiednio dopasowane obuwie, które nie ogranicza ruchów i gwarantuje komfort w trakcie wielogodzinnego biegu.

Dlaczego biegi górskie mają tylu zwolenników? Z pewnością sprzyja temu krystalicznie czyste powietrze i krajobrazy zapierające dech w piersiach. Bieganie po górach angażuje ogromną ilość mięśni, kształtując całą sylwetkę. Bezcenne jest także uczucie wolności i fakt, że w trakcie biegu można zapomnieć o codziennych problemach.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*