7 najlepszych tras biegowych w Polskich górach

Biegi górskie prędzej czy później zaczynają kusić każdego, kto kocha ten sport, ale niekoniecznie w warunkach miejskich. I słusznie, ponieważ w terenie można nie tylko sprawdzić się w trudniejszych warunkach, ale i podziwiać piękne krajobrazy. Który bieg wybrać na początek? Mamy kilka propozycji!

Ultramaraton Podkarpacki

O tym biegu mówi się zaskakująco mało, jak na jego popularność i staranność, z jaką jest organizowany. Kilka tras do wyboru (w zależności od roku, najkrótsza to 30 lub 50 km, najdłuższa 115 km) sprawia, że zarówno początkujący, jak i zaawansowani, mają w czym wybierać. Względnie mała suma przewyższeń i znakomite oznakowanie trasy czynią tę imprezę idealną dla górskich debiutantów, a profesjonalizm organizatorów jest wręcz wzorcowy. Część osób może co prawda narzekać na fakt, że mniej więcej połowa szlaku przebiega po asfalcie (start i meta znajdują się w Rzeszowie) – kto jednak przebiegł, ten chwali!

Gorce Ultra Trail

GUT to impreza stosunkowo młoda na mapie polskich biegów górskich, jednak już teraz ma swoich fanów. Wybór tras jest jeszcze szerszy niż w przypadku Ultra Podkarpackiego i obejmuje możliwość przebiegnięcia 12, 20, 48, 84 lub 102 km. Jest tu także impreza towarzysząca – Bieg Dzieci. Wydarzenie warte polecenia początkującym i zaawansowanym – tym bardziej, że organizowane przez doświadczonych biegaczy.

Chudy Wawrzyniec

To bieg górski organizowany od lat w Beskidzie Żywieckim. Podobnie, jak w przypadku większości innych imprez górskich, tak i tu dano zawodnikom możliwość wyboru pomiędzy kilkoma trasami – od 50 do 100 km. Impreza jest znana od lat, choć trzeba zaznaczyć, że zainteresowanie jest tak spore, iż wolne miejsca zazwyczaj kończą się w kilka chwil po ogłoszeniu zapisów.

Festiwal Biegowy

Obok Biegu Rzeźnika najgłośniejsza impreza związana z biegami górskimi. Co roku gromadzi w Krynicy licznych fanów biegania, a liczba dostępnych konkurencji w trakcie jej trwania jest naprawdę imponująca. Wydarzenie zdecydowanie warte uwagi, choć… jak na biegi górskie tłok na trasie jest dość spory, co nie wszystkim będzie odpowiadać.

Łemkowyna Ultra Trail

Impreza wręcz kultowa, odbywająca się w sezonie jesiennym i nieraz w związku z tym wymagająca nie tylko wytrzymałości, ale też umiejętności poradzenia sobie z kilkoma odcinkami, przy których przydają się buty zapewniające odpowiednią przyczepność i stabilizację. Trasy od 30 do 150 km, piękne, beskidzkie widoki i mnóstwo „wariatów” zafascynowanych tym biegiem – czegóż chcieć więcej?

Bieg Rzeźnika

W zestawieniu tym trudno zapomnieć o Biegu Rzeźnika, imprezie najsłynniejszej i mającej wśród polskich biegów górskich najdłuższą tradycję. Od innych imprez różni się dość zasadniczo, chociażby faktem, że biega się tu… parami. Zasady jasno określają maksymalną dopuszczalną odległość pomiędzy zawodnikami jednego zespołu, co wymusza dodatkowe zgranie, choć wpływa też na wyższe bezpieczeństwo. Co ciekawe, oprócz właściwej trasy, organizowany jest tu także „Rzeźniczek”, czyli krótka trasa biegowa, będąca wprawką do biegów górskich.

Festiwal Biegów Górskich

Impreza ta – której nie należy mylić z wspomnianym już Festiwalem Biegowym – odbywa się na Dolnym Śląsku. Również tutaj biegów do wyboru jest całkiem sporo, a uczestnicy poprzednich edycji bardzo chwalą to wydarzenie.

Pamiętaj!

Jeśli do tej pory nie zdarzyło Ci się biegać w górach, pamiętaj, że od standardowych biegów miejskich, czy nawet terenowych odbywających się w nizinach, różnią się one znacznie. Pogoda potrafi się gwałtownie zmieniać, podejścia bardzo szybko męczą, a zbyt szybkie zbiegi to ogromne ryzyko wypadku lub przeciążeń. Zadbaj więc o buty o dobrej przyczepności, miej w plecaku odpowiednią ilość wody i kurtkę biegową, latarkę czołową z zapasowymi bateriami i naładowany telefon, a pierwszy bieg wykonaj bardzo (nawet do przesady!) ostrożnie, badając reakcję organizmu na zupełnie nowe warunki. Przecenić się jest łatwo, a konsekwencje mogą być spore. Nie lekceważ też pogody – w górach zwykły deszcz potrafi zmienić trasę nie do poznania!

Nie zapomnij też, żeby z wyprzedzeniem zapewnić sobie miejsce do spania – w przypadku biegów górskich możliwości są dość zróżnicowane. Jeśli jednak zależy Ci na w miarę komfortowym wypoczynku przed imprezą lub regeneracji po, sprawdź noclegi w e-wczasy.pl. Często znajdziesz tam lepsze warunki niż te oferowane we wspólnych salach – zadbaj jednak przy tym, by było to miejsce blisko bazy zawodów.

Post navigation

Leave a Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *