Ubezpieczenie turystyczne - jak działa? - BiegiGorskie.pl

Ubezpieczenie turystyczne – jak działa?

Wyjazdy zagraniczne wymagają wyjątkowej odpowiedzialności. Daleko od rodzimego kraju wszelkie wypadki czy stresowe sytuacje mogą stanowić dodatkowy problem, w związku z różnicami w przepisach czy barierą językową. Z tego względu warto wyposażyć się w polisę turystyczną, dzięki której można spokojnie udać się na wakacje, będąc spokojnym o to, że w razie czego ubezpieczenie zapewni wszelką niezbędną pomoc czy pokrycie niespodziewanych kosztów. Jak w praktyce działa taka polisa?

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

Tego typu polisy przydają się przy wakacyjnych wyjazdach czy wyprawach służbowych – w praktyce przy każdych tego typu pobytach za granicą. Ubezpieczyciele oferują różne warianty takich polis, które możesz porównać ze sobą korzystając z kalkulatora: https://kalkulator.polisaturystyczna.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/. Te najbardziej podstawowe obejmują zwykle kwestie związane z leczeniem oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Umowa może być jednak rozszerzona o szereg innych elementów, takich jak ubezpieczenie: od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, bagażu, opóźnień lotu, na poczet uprawiania sportów czy auto assistance. Co dają poszczególne punkty takiej polisy?

Ubezpieczenie kosztów leczenia i NNW

Jednym z najważniejszych punktów ubezpieczenia turystycznego jest zapewnienie pełnej opieki medycznej, bez obaw o wystawienie turyście rachunków, które w przypadku niektórych usług medycznych mogą sięgać kilkunastu tysięcy złotych. W ramach takiej polisy można liczyć na korzystanie zarówno z państwowej, jak i prywatnej służby zdrowia w danym kraju, a ubezpieczenie pokrywa wszystkie koszty związane z pobytami w szpitalu, zabiegami, badaniami czy nawet transportem. W niektórych miejscach wystarczy jedynie pokazać polisę i to dana placówka rozlicza się z ubezpieczycielem – czasem płaci osoba ubezpieczona, a towarzystwo zwraca potem pieniądze. Wszelkie informacje można uzyskać w Centrum Pomocy, którego numer podany jest na dokumencie polisy. W ramach ubezpieczenia obowiązuje pełne wsparcie przez cały okres wyjazdu – dotyczące pomocy informacyjnej, prawnej i medycznej. Ubezpieczenie od NNW zapewnia z kolei odszkodowanie, jeżeli podczas wakacyjnego wyjazdu dojdzie do jakiegoś nieszczęśliwego wypadku, którego skutkiem będzie choćby złamana czy skręcona noga.

OC w życiu prywatnym i polisy sportowe

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym stanowi z kolei ważne zabezpieczenie, jeżeli podczas wyjazdu nieumyślnie zrobi się krzywdę osobie trzeciej. Może do tego dojść choćby w wypadku na rowerze czy skuterze, a skutkiem może być strata poszkodowanego, który postanawia skierować sprawę o odszkodowanie do sądu. Nawet jeżeli takie odszkodowanie zostanie przyznane, to w takim wypadku będzie ono pokryte przez ubezpieczyciela. Dotyczy to także szkód wyrządzonych choćby na stoku – entuzjaści sportów, zwłaszcza ekstremalnych, powinni uwzględnić takie opcje w swojej polisie, co zapewni pełną ochronę także im samym, w związku z uprawieniem sportów letnich oraz zimowych.

Zabezpieczenie bagażu i od opóźnień lotu

Kurorty turystyczne są często miejscem działań złodziei, którzy próbują okraść przechadzających się po ulicach podróżnych lub włamać się do hotelowych pokoi. W takich sytuacjach szansa na odzyskanie skradzionych rzeczy jest znikoma, lecz ubezpieczenie turystyczne zapewni chociaż rekompensatę pieniężną za poniesione straty. W ramach polisy można się też zabezpieczyć na poczet opóźnień lotu czy zaginięcia bagażu wskutek błędów obsługi lotniskowej. Jeżeli wiążą się z tym dodatkowe koszty, to można liczyć na zwrot za takie wydatki. Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie wejdź na stronę https://www.polisaturystyczna.pl/.

Auto Assistance

Turyści wybierający się na wakacje za granicę samochodem powinni zadbać o to, by w ubezpieczeniu turystycznym uwzględniono Assistance samochodowe. W takim przypadku nie trzeba się obawiać o to co zrobić, jeżeli w odległym kraju samochód nagle odmówi posłuszeństwa. Zakres pomocy jest różny, zależnie od ustaleń z ubezpieczycielem – towarzystwo może jednak zapewnić holowanie pojazdu, jego naprawę, asystę tłumacza, a nawet pobyt w hotelu czy samochód zastępczy na czas naprawy.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*