Regatta Ultramaraton Babia Góra - BiegiGorskie.pl

Regatta Ultramaraton Babia Góra

Dnia 10 czerwca 2017 roku odbyła się czwarta już edycja jednego z najtrudniejszych biegów górskich w Polsce – Regatta Ultramaraton Babia Góra.

Tym razem trasy biegów – od dystansu maratońskiego po najdłuższy 6xBabia – zostały lekko zmienione. Powodem tego były naturalnie występujące zmiany terenu, na części których miały odbywać się zawody. Wyznaczono przebieg tras zachowując poziom trudności wszystkich dystansów w stosunku do poprzednich lat.

Pogoda przewidywana na dzień zawodów zapowiadała się jako niestabilna. Można było się spodziewać  zarówno słonecznej aury, jak i deszczowej ściany wody, gdyż rejon Babiej Góry jest nieprzewidywalny, a sam szczyt szczególnie narażony na szybko następujące zmiany pogodowe. Diablak znany ze swej kapryśnej natury i raz spoglądał na otaczający go świat przedstawiając się w pełnej krasie, a raz był schowany za gęstymi chmurami.

Organizacyjne przygotowania do tej imprezy trwały niemal cały rok i wymagały pełnego zaangażowania ze strony osób pasjonujących się bieganiem oraz wspierających ten sport osób bliższych. Przygotowania śmiałków, którzy chcieli sprawdzić swoje możliwości oraz doświadczyć wzniosłych sportowych emocji wymagały także długiego okresu przygotowań oraz szczerych chęci do tej próby charakteru.

Babia Góra jest trudnym szczytem i zdobycie jej krokiem biegowym jest wymagające. Dokonać tego 6x, 5x, 4x, 3x … – czyli wybiec i zbiec za każdym razem inną drogą – jest nie lada wyzwaniem!

Ultrasi ruszyli nad ranem …

Pierwszy raz w historii zawodów udało się zawodnikowi ukończyć 6xBabia mieszcząc się w limicie czasu, który wynosi 17 godzin! Z 26 śmiałków (niektórzy z nich ukończyli 5xBabia lub 4xBabia) to Krzysztof Dołęgowski (Inov-8) wbiegł na metę z czasem 16:06:26 – jako jedyny kończąc ten ultra dystans!

Dystans 5xBabia w limicie czasu pokonał Atanasow AncewDawid – jedyny zawodnik na tej opcji.

15 osób wystartowało na dystansie 4xBabia, a zwycięzcą został Remigiusz Rzepka. Wszyscy startujący ukończyli zawody  mieszcząc się w limicie czasu.

3x Babia została zdobyta przez 41 osób. Wygrał Robert Dudzik, a wśród kobiet Anna Witkowska.

Na dystansie 1xBabia, po uwzględnieniu zysków/strat jakie zawodnicy z czołówki ponieśli w wyniki błędu organizatora, pierwsze miejsce utrzymał Jan Wąsowicz, a wśród kobiet pierwsza linię mety przekroczyła Ewelina Matuła (Salco Garmin Team).

Najkrótszy dystans 1/2 Babia ukończyło 224 osoby. Walka o pierwsze miejsce wśród mężczyzn była zacięta od początku do końca i zakończyła się sukcesem dla Dariusza Marka (Alpin Sport Team), który ustanowił nowy rekord trasy – 02:07:11. Wśród kobiet wygrała Kinga Pachura.

Większa część zawodników na wszystkich dystansach została potraktowana deszczem, lecz pogoda i tak okazała się łaskawa. Przez cały dzień temperatura była względnie ciepła – idealna do biegania po górach. Jako ciepły posiłek regeneracyjny czekały smaczne pierogi (ruskie lub ze szpinakiem). Każdy kto przekroczył linię mety otrzymywał ręcznie robiony medal oraz ponownie został zweryfikowany w zakresie wymaganego wyposażenia obowiązkowego, które jest ważnym elementem i nie może być pomijane przy tak trudnych zawodach.

Sponsorem tytularnym zawodów była marka Regatta, która w ramach programu „Regatta RUSZ SIĘ!” wspiera inicjatywy powstałe z myślą o ludziach aktywnych. Pozostali sponsorzy to Garmin Polska oraz High5. Partnerami biegu byli: Babiogórski Park Narodowy, PKL Mosorny Groń, Lasy Państwowe, Consorfrut Polska, Gmina Zawoja, Salco, Ultrajanosik, XRUN. Obsługę medialną zapewnili: TVP3 Kraków, Traseo, Magazyn GÓRY, Biegigorskie.pl, Portal Górski, Biegamypogorach.pl, Outdoor Magazyn, Testy Outdoorowe, Magazyn ULTRA, Kingrunner, Tygodnik Podhalański, Sucha24.pl, PowiatSuski.24.pl.

Zdjęcia: Magdalena Bogdan, Karolina Krawczyk, Krzysztof Nagacz