Ubezpieczenie górskie, czyli jak ... - BiegiGorskie.pl

Ubezpieczenie górskie, czyli jak …

Ubezpieczenie górskie, czyli jak ubezpieczyć się przed wyjazdem w góry?

Polisę turystyczną wykupić powinien bez wątpienia każdy, kto wyjeżdża na wakacje. Nieszczęśliwy wypadek może zdarzyć się zawsze, a ryzyko jego wystąpienia jest jeszcze większe, gdy przebywamy w wyjątkowo zatłoczonym miejscu, oddajemy się zabawie bez reszty, pochłania nas urlopowe szaleństwo.

Jeżeli przykładowo, złamiemy nogę, koszty obsługi medycznej zostaną pokryte z ubezpieczenia turystycznego. Osoba, która się w to ubezpieczenie nie zaopatrzy, będzie musiała wyłożyć określoną kwotę z własnej kieszeni. Okazuje się, że koszty leczenia bywają niebotycznie wysokie, dlatego tak ważne jest wykupienie polisy turystycznej oraz wyrobienie EKUZ.

W świetle ubezpieczenia turystycznego, szczególne miejsce zajmują polisy dedykowane osobom, które wybierają się na aktywne wakacje w góry. Nie ma przecież wątpliwości, że górskie przechadzki nie należą do najbezpieczniejszych form aktywności, dlatego, jeżeli ktoś zamierza wypoczywać w ten sposób, powinien poinformować o tym ubezpieczyciela, by ten mógł zaproponować dodatkowe opcje w ramach polisy.

Ubezpieczenie w polskich górach

Zwykle, planując urlop w górach polskich, kupna ubezpieczenia turystycznego nawet nie bierzemy pod uwagę. Jeżeli podlegamy ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce, za ewentualną pomoc medyczną płacić nie musimy. Wydawać by się mogło, że wystarczy wykupić polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków czyli NNW. Jednak, odnotowano przypadki, że turysta przechadzał się po polskich pasmach górskich i doszło do niefortunnego zdarzenia – spadł z jednego ze szczytów „lądując” po słowackiej stronie Tatr. Tamtejsi ratownicy podjęli się akcji poszukiwawczej, udzielili mu niezbędnej pomocy medycznej.

Na szczęście nic poważnego się nie stało, poza tym, że mężczyzna musiał pokryć koszty akcji ratowniczej i transportu do szpitala, bo polisy turystycznej nie posiadał. Jeżeli zamierzamy więc przechadzać się po górach blisko granicy z innym państwem, mimo wszystko w ubezpieczenie turystyczne warto się zaopatrzyć. Podczas wakacji w polskich górach dobrze jest postawić na ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie kosztów leczenia, pomoc assistance oraz ubezpieczenie kosztów poszukiwania i ratownictwa górskiego.

Wyjazd w góry za granicę a ubezpieczenie turystyczne

Analogicznie do omówionej sytuacji, dotyczącej wyjazdu w polskie góry, wyjeżdżając w góry za granicę każdy przezorny turysta powinien zakupić ubezpieczenie górskie. Pokrycie kosztów leczenia przyda się na wypadek choroby, złamania czy potłuczeń. Warto zwrócić uwagę na to, by suma ubezpieczenia była jak najwyższa. Kraje alpejskie słyną na przykład ze szczególnie wysokich kosztów leczenia.

Rozmaite opcje do wyboru mamy z reguły w przypadku assistance. Warto poświęcić chwilę uwagi i wybrać wariant najbardziej dla nas optymalny. Podstawowy pakiet może nie być wystarczający, z kolei zbyt rozbudowany może okazać się po prostu niepotrzebny i dosyć drogi. Co daje nam assistance? Na przykład pokrycie kosztu przetransportowania pacjenta do kraju, opiekę nad dzieckiem itp.

Warto podkreślić, że ubezpieczenie NNW to gwarancja finansowej rekompensaty, jeżeli dojdzie podczas wakacji do nieszczęśliwego wypadku – tutaj także warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia, im wyższa, tym lepiej. Polisa turystyczna osoby, która wyjeżdża w góry musi uwzględniać ubezpieczenie kosztów poszukiwania i ratownictwa. W przypadku tego elementu ubezpieczenia turystycznego także warto postawić na jak najwyższą sumę ubezpieczenia.

Warto więc porównać opcje kilku towarzystw ubezpieczeniowych. W Internecie funkcjonują rozmaite porównywarki i wyszukiwarki, jedną z nich jest na przykład https://wakacyjnapolisa.pl i wiele innych. Wykupując określone ubezpieczenie za pośrednictwem internetowego portalu, na przykład ubezpieczenie górskie z wakacyjnapolisa.pl, wskazujemy, jakie sporty będziemy uprawiać. Jeśli wśród nich znajdują się aktywności ekstremalne, określane jako niebezpieczne, trzeba dokupić dodatkową zwyżkę w ramach polisy turystycznej.

Napisane przez

Dominik Ząbczyński

Jeszcze nie skomentowany

Dodaj swój komentarz

Wiadomość

*